Kalp atışına duyarlı manyetik sıvı teknolojisiyle tasarlanmış akıllı giyim önerisi
Smartwear proposal designed with heartbeat-sensitivemagnetic fluid technology
  1. Tez No: 998173
  2. Yazar: EGEHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELDA KOZBEKÇİ AYRANPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Bilim ve Teknoloji, Fine Arts, Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Teknolojik gelişimlerin yaşamın her alanına değinmesi ve farklı disiplinleri dijital bir dönüşüme uğratması, günümüzde kaçınılmaz bir gerçeklik haline gelmiştir. Bu değişimden en yoğun etkilenen moda sektörü de geleneksel formlardan sıyrılarak yeni bir kimlik kazanmıştır. Günümüzde giysi; sadece örtünmek ihtiyacının önüne geçerek, kullanıcıyla ve çevreyle iletişime geçip veriler sağlayabilen, interaktif bir arayüze dönüşmektedir. Bu evrimsel süreç, insan bedenine ait biyolojik verilerin görsel ve estetik bir dile dönüştürülmesi arayışına da beraberinde getirmiştir. Bu çalışma; giyilebilir teknoloji, biyosensör entegrasyonu ve deneysel malzeme kullanımı disiplinlerinin kesişim noktasında, kalp atış ritmine duyarlı bir manyetik sıvının (ferrofluid) giyim tasarımına uyarlanmasını incelemektedir. Araştırmanın temel amacı; insan bedeninden alınan biyolojik verilerin, manyetik etkileşimle görsele dönüşüm potansiyelini bir tasarım nesnesi üzerinden sorgulamaktır. Bu doğrultuda, kullanıcının kalp atış verilerini algılayan bir biyosensör sistemi kurgulanmış ve elde edilen sinyallerin elektromanyetik alanlar aracılığıyla ferrofluid hareketini tetiklediği bir prototip geliştirilmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesinde akıllı giyim teknolojileri, sensör sistemleri ve biyosensör kavramları irdelenmiş; ayrıca ferrofluid maddesinin fiziksel özellikleri ile moda ve sanat disiplinlerindeki uygulama örnekleri analiz edilmiştir. Uygulama aşamasında elde edilen bulgular, sistemin biyolojik verilerle etkileşim kurabildiğini kanıtlamakla birlikte, veri sürekliliği ve teknik hassasiyet noktasında geliştirilmeye açık yönleri olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak bu tez, biyolojik verilerin giyilebilir yüzeylerde görselleştirilmesine yönelik deneysel bir model sunarak, gelecekteki akıllı tekstil ve interaktif tasarım araştırmaları için bir zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
It has become an inevitable reality today that technological developments touch every aspect of life and subject different disciplines to a digital transformation. The fashion industry, which is most intensely affected by this change, has moved away from traditional forms and gained a new identity. Today, clothing is transforming into an interactive interface that transcends the mere need for covering, enabling communication with the user and the environment while providing data. This evolutionary process has brought along the quest to transform biological data belonging to the human body into a visual and aesthetic language. This study examines the integration of a heartbeat-responsive magnetic fluid (ferrofluid) system into garment design at the intersection of wearable technology, biosensor integration, and the use of experimental materials. The primary objective of the research is to explore the potential of transforming biological data obtained from the human body into visual forms through magnetic interaction via a design object. Accordingly, a biosensor system that detects the user‟s heartbeat data was designed, and a prototype was developed in which the obtained signals trigger ferrofluid movement through electromagnetic fields. In the theoretical framework of the study, wearable technologies, sensor systems, and the concept of biosensors were examined; furthermore, the physical properties of the ferrofluid substance and its application examples in the contexts of fashion and art were analyzed. The findings obtained during the implementation phase demonstrate that the system can interact with biological data; however, it exhibits certain technical limitations in terms of data continuity and technical sensitivity. In conclusion, by presenting an experimental model for the visualization of biological data on wearable surfaces, this thesis establishes a foundation for future research in smart textiles and interactive design.