Yirmibirinci yüzyıl becerilerine dayalı kariyer yolculuğuna ilk adım programının çocukların yaşam ve meslek becerilerine etkisi
The effect of first step of career journey program based on twenty-first century skills on life and career skills of children
- Tez No: 998171
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı 21. Yüzyıl becerilerine dayalı Kariyer Yolculuğuna İlk Adım Programının (KYİAP) 60-72 aylık çocukların yaşam ve meslek becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma, paralel karma yöntem deseni ile tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışma grubu, 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında bahar döneminde Konya'nın nüfus olarak en kalabalık merkez ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki bağımsız anaokulunda eğitim gören 60-72 aylık 91 çocuktan (45 deney, 46 kontrol grubu) ve bu çocukların aileleri ile öğretmenlerinden oluşmaktadır. Deney grubunda yer alan çocuklara altı hafta boyunca araştırmacı tarafından KYİAP uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan çocuklara herhangi bir müdahalede bulunulmamış, öğretmenleriyle birlikte günlük eğitim rutinlerine devam etmişlerdir. Araştırmacı tarafından geliştirilen program çeşitli etkinlik türleriyle hazırlanan bütünleştirilmiş on iki etkinlikten oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçme araçları“5-6 Yaş Çocuklar için 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği (DAY – 2)”,“Yaşam ve Meslek Becerileri Anketi”,“Öğretmenler için Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formları”ve“Aileler için Açık Uçlu Anket Formundan”oluşmaktadır. Elde edilen nicel veriler Bağımlı ve Bağımsız Gruplar t Testi, ANOVA, Friedman Testi, Mann Whitney U Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda KYİAP'ın deney grubundaki çocukların yaşam ve meslek becerileri üzerinde istatistiksel olarak deney grubu lehine anlamlı etkiye ve kalıcılığa sahip olduğu; deney grubu öğretmenlerinin ve ailelerinin de bu sonucu destekler görüşte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of the First Step of the Career Journey Program based on Twenty-First Century skills on the life and career skills of children aged 60-72 months. The study was designed using a parallel mixed methods design. The study group was determined using the criterion sampling method. The study group consists of 91 children (45 in the experimental group, 46 in the control group) aged 60-72 months who were enrolled in two independent kindergartens affiliated with the Ministry of National Education located in the in the most populous district center of Konya during the spring term of the 2023-2024 academic year, as well as their families and teachers. The children in the experimental group participated in the First Step of Career Journey Program implemented by the researcher for six weeks. No intervention was applied to the children in the control group; they continued their daily educational routines with their teachers. The First Step of Career Journey Program, developed by the researcher, consists of twelve integrated activities prepared with various types of activities. The data collection tools used in the research include the“21st Century Skills Scale for 5-6 Year Old Children (DAY – 2)”, the“Life and Career Skills Questionnaire”, the“Semi-Structured Interview Forms for Teachers”, and the“Open-Ended Questionnaire Form for Families”. The quantitative data obtained were analyzed using Dependent and Independent Samples t-Test, ANOVA, Friedman Test, Mann Whitney U Test, and Wilcoxon Signed Ranks Test, while the qualitative data were analyzed using the descriptive analysis method. As a result of the research, it was determined that the First Step to Career Journey Program had a statistically significant and lasting effect in favor of the experimental group on children's life and career skills; and that the teachers and families of the experimental group also supported this outcome with their opinions.