Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesindeki asistan hekimlerin obezite konusundaki farkındalıkları
Awareness of assistant physicians on obesity at Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital
  1. Tez No: 998177
  2. Yazar: FATİH DIRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesinde görev yapan asistan hekimlerin obeziteye ilişkin bilgi, tutum ve farkındalık düzeylerini değerlendirmek ve bu farkındalık düzeylerinin klinik branşlar ile sosyodemografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Bu çalışma Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesinde görev yapan asistan hekimlerle yapılmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı ve analitik tipte bir anket çalışmasıdır. Araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 183 asistan hekim çalışmaya dâhil edilmiştir. Katılımcılara Obezite Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics for Windows, Version 27.0 (IBM Corp., Armonk, NY, ABD) programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmaya toplam 183 asistan hekim dahil edilmiştir. Katılımcıların medyan yaşı 28 (27–30) yıl olup %61,20'si kadındır. Ortalama vücut kitle indeksi 24,48±4,26 kg/m² olarak saptanmıştır. Katılımcıların %77,05'i dahili branşlarda, %18,58'i cerrahi branşlarda ve %4,37'si temel bilimlerde görev yapmaktadır. Katılımcıların %51,37'si obeziteyi bir hastalık olarak tanımlarken, %22,40'ı risk faktörü ve %22,40'ı yaşam tarzı/irade sorunu olarak değerlendirmiştir. Katılımcıların %81,97'si obezitenin kronik bir hastalık olduğunu belirtmiştir. Buna karşın yalnızca %7,65'inin klinik uygulamada her zaman vücut kitle indeksi hesapladığı belirlenmiştir. Katılımcıların %40,98'i obezite kılavuzlarına ilişkin bilgi düzeyini az, %36,61'i ise hiç olarak ifade etmiştir. Obezite Farkındalık Ölçeği sonuçlarına göre obezite farkındalığı, beslenme farkındalığı ve fiziksel aktivite farkındalığı alt boyutlarının medyan puanları sırasıyla 29 (27–31), 19 (18–21) ve 16 (14–16) olarak bulunmuştur. Toplam ölçek puanı medyanı 63 (60–67) olup katılımcıların %67,76'sının yüksek, %32,24'ünün iyi düzeyde obezite farkındalığına sahip olduğu saptanmıştır. Cinsiyete göre ölçek ve alt boyut puanları açısından anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), ana branşlara göre beslenme farkındalığı, fiziksel aktivite farkındalığı ve toplam ölçek puanı açısından anlamlı farklılık saptanmış; dahili branş hekimlerinin puanlarının cerrahi branşlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür (p<0,05). Katılımcıların %37,16'sı obezite konusunda eğitim aldığını belirtirken, %72,68'i obezite konusunda eğitim almak istediğini ifade etmiştir. Bu çalışmada asistan hekimlerin obeziteye yönelik farkındalık düzeylerinin genel olarak iyi ve yüksek olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, bu farkındalığın klinik uygulamalara yeterli düzeyde yansımadığı; özellikle vücut kitle indeksinin rutin hesaplanması, obezite kılavuzlarının kullanımı ve obezite yönetimine yönelik girişimlerin sınırlı olduğu görülmüştür. Ayrıca katılımcıların önemli bir kısmının obezite yönetimi konusunda kendisini yeterli hissetmediği belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, obezite yönetimine yönelik eğitimlerin uzmanlık eğitimi sürecine daha fazla entegre edilmesi ve hekimlerin klinik uygulamalarını destekleyecek eğitim programlarının geliştirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the level of knowledge, attitudes, and awareness regarding obesity among resident physicians working at Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, and to determine whether these levels of awareness differ according to clinical specialties and sociodemographic characteristics. This study was conducted among resident physicians working at Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital. It was designed as a cross-sectional, descriptive, and analytical survey study. A total of 183 resident physicians who agreed to participate were included in the study. The Obesity Awareness Scale was administered to the participants. A questionnaire was used as the data collection tool in the study.The obtained data were analyzed using IBM SPSS Statistics for Windows, Version 27.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). A p-value of <0.05 was considered statistically significant. A total of 183 resident physicians were included in the study. The median age of the participants was 28 years (27–30), and 61.20% were female. The mean body mass index (BMI) was 24.48±4.26 kg/m². Among the participants, 77.05% were working in internal medicine specialties, 18.58% in surgical specialties, and 4.37% in basic sciences. While 51.37% of the participants defined obesity as a disease, 22.40% considered it a risk factor and 22.40% described it as a lifestyle or self-control problem. The majority of the participants (81.97%) stated that obesity is a chronic disease. However, only 7.65% reported that they always calculate body mass index in clinical practice. Regarding familiarity with obesity-related clinical guidelines, 40.98% reported having limited knowledge, whereas 36.61% stated that they had no knowledge. According to the Obesity Awareness Scale, the median scores for the obesity awareness, nutrition awareness, and physical activity awareness subscales were 29 (27–31), 19 (18–21), and 16 (14–16), respectively. The median total scale score was 63 (60–67). Based on the total scale score, 67.76% of the participants had a high level and 32.24% had a good level of obesity awareness. No statistically significant differences were found between males and females in terms of the scale and subscale scores (p>0.05). However, significant differences were observed according to the main specialty groups for nutrition awareness, physical activity awareness, and total scale scores, with higher scores among physicians working in internal medicine specialties compared to those in surgical specialties (p<0.05). Among the participants, 37.16% reported having received education on obesity, whereas 72.68% expressed a willingness to receive education on obesity. In this study, resident physicians were found to have generally good to high levels of obesity awareness. However, it was also observed that this awareness is not sufficiently reflected in clinical practice. In particular, practices such as routine calculation of body mass index, the use of obesity guidelines, and the implementation of obesity management interventions were found to be limited. In addition, a considerable proportion of the participants reported that they did not feel sufficiently competent in obesity management. Based on these findings, it can be suggested that education on obesity management should be more extensively integrated into residency training programs, and that educational initiatives supporting physicians in the clinical management of obesity should be further developed.