Salvia virgata jacq ve salvia dichroantha stapf adaçayları ekstraklarının fitokimyasal bileşenleri ve antifungal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of the phytochemical constituents and antifungal activity of salvi̇a vi̇rgata jacq. and salvi̇a dichroantha stapf extracts
- Tez No: 998178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'ye endemik bir tür olan Salvia dichroantha STAPF. ile Salvia virgata Jacq. (Lamiaceae) türlerinden elde edilen metanol (MeOH) ekstraktlarının fitokimyasal profillerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu kapsamda, ekstraktların fenolik bileşenlerinin kantitatif analizi gerçekleştirilmiş, toplam fenolik içerik (TPC) ve toplam flavonoid içerik (TFC) düzeyleri belirlenmiş ve in vitro antifungal aktiviteleri değerlendirilmiştir. Fenolik bileşiklerin kantitatif analizi LC-HESI-MS/MS spektrometrik yöntemi kullanılarak yapılmış olup toplam 30 fenolik bileşik hedeflenmiştir. Analizler sonucunda, Salvia dichroantha ekstraktında 11, Salvia virgata ekstraktında ise 12 fenolik bileşik farklı miktarlarda tespit edilmiştir. S. dichroantha'da en yüksek düzeyde belirlenen fenolik bileşikler sırasıyla luteolin-7-glikozit (1683,891 μg/g ekstrakt), rosmarinik asit (388,674 μg/g ekstrakt) ve apigenin (44,409 μg/g ekstrakt) olmuştur. S. virgata ekstraktında ise luteolin-7-glikozit (706,11 μg/g ekstrakt), rosmarinik asit (583,98 μg/g ekstrakt) ve rutin (24,90 μg/g ekstrakt) en bol bulunan fenolik bileşikler olarak saptanmıştır. Toplam fenolik içerik değerleri S. dichroantha için 61,38 ± 0,97 mg GAE g⁻¹ ekstrakt, S. virgata için ise 104,12 ± 1,94 mg GAE g⁻¹ ekstrakt olarak belirlenmiştir. Toplam flavonoid içerikleri ise sırasıyla 20,76 ± 2,43 mg QE g⁻¹ ekstrakt (S. dichroantha) ve 26,57 ± 0,76 mg QE g⁻¹ ekstrakt (S. virgata) olarak ölçülmüştür. Yürütülen in vitro biyolojik testler sonucunda, her iki türün MeOH ekstraktlarının başlıca toprak kökenli bitki patojenleri olan Phytophthora infestans, Alternaria alternata, Fusarium oxysporum f. sp. melonis (FOM) ve F. oxysporum f. sp. cucumerinum (FOC) üzerine belirgin antifungal aktivite gösterdiği ortaya konmuştur. S. dichroantha ve S. virgata ekstraktları, patojenlerin miselyum gelişimini A. alternata için %29,27–32,77, P. infestans için %32,41–47,62, FOM için %47,89–57.16 ve FOC için %52,20–62,31 oranlarında inhibe etmiştir. Her iki türün ekstraktı da tüm patojenlerde miselyum gelişimini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaltmıştır. Sonuç olarak, her iki türün metanol ekstraktlarının zengin fenolik bileşik içeriği ve belirgin antifungal aktiviteleri, Salvia dichroantha ve Salvia virgata'nın biyolojik açıdan değerli doğal kaynaklar olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the phytochemical profiles of the methanol (MeOH) extracts obtained from Salvia dichroantha STAPF. an endemic species in Turkey, and Salvia virgata Jacq. (Lamiaceae). In this context, the quantitative analysis of phenolic constituents, the determination of total phenolic content (TPC) and total flavonoid content (TFC), and the evaluation of in vitro antifungal activities of the extracts were performed. The quantitative analysis of phenolic compounds was carried out using the LC-HESI-MS/MS spectrometric technique, targeting a total of 30 phenolic compounds. As a result of the analyses, 11 phenolic compounds were identified in the extract of S. dichroantha, whereas 12 compounds were detected in S. virgata in varying amounts. In S. dichroantha, the most abundant phenolic compounds were luteolin-7-glucoside (1683,891 μg/g extract), rosmarinic acid (388,674 μg/g extract), and apigenin (44,409 μg/g extract). In S. virgata, luteolin-7-glucoside (706,11 μg/g extract), rosmarinic acid (583,98 μg/g extract), and rutin (24,90 μg/g extract) were determined as the predominant phenolic compounds. The total phenolic content values were measured as 61,38 ± 0,97 mg GAE g⁻¹ extract for S. dichroantha and 104,12 ± 1,94 mg GAE g⁻¹ extract for S. virgata. Total flavonoid content values were recorded as 20,76 ± 2,43 mg QE g⁻¹ extract (S. dichroantha) and 26,57 ± 0,76 mg QE g⁻¹ extract (S. virgata). In vitro biological assays revealed that the MeOH extracts of both species exhibited notable antifungal activity against major soilborne plant pathogens, including Phytophthora infestans, Alternaria alternata, Fusarium oxysporum f. sp. melonis (FOM), and F. oxysporum f. sp. cucumerinum (FOC). The extracts of S. dichroantha and S. virgata inhibited mycelial growth by 29,27–32,77% for A. alternata, 32,41–47,62% for P. infestans, 47,89–57.16% for FOM, and 52,20–62,31% for FOC. Both extracts significantly reduced the mycelial growth of all tested pathogens. In conclusion, the rich phenolic composition and pronounced antifungal activities of the methanol extracts of both species indicate that Salvia dichroantha and Salvia virgata represent biologically valuable natural resources.