Argümantasyona dayalı sosyobilimsel konu temelli fen öğretiminin etkililiğine yönelik karma yöntem araştırması
A mixed-methods study on the effectiveness of argumentation-based, socioscientific issues in science education
  1. Tez No: 998180
  2. Yazar: SUNA LİMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN BATI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, argümantasyona dayalı sosyobilimsel konu temelli fen öğretiminin ortaokul öğrencilerinin sosyobilimsel konulara yönelik tutumları, farkındalıkları ve eleştirel düşünme eğilimleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Ayrıca, bu uygulamanın öğrencilerin argümantasyon yetkinliklerini nasıl etkilediği ve bu sürece ilişkin öğrenci görüşleri araştırılmıştır. Çalışma, karma araştırma yöntemlerinden olan iç içe deseni kullanarak, yarı deneysel ön test son test kontrol gruplu desen ile gözlemsel durum çalışmasını eş zamanlı yürütmüştür. Araştırma grubu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Ankara'da öğrenim gören, 53 deney ve 50 kontrol grubundan oluşan toplam 103 yedinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Nicel veriler Sosyobilimsel Konulara Yönelik Tutum Ölçeği, Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği ve Sosyobilimsel Farkındalık Ölçeği ile toplanırken; nitel veriler odak grup görüşmeleri, gözlem ve doküman analizi teknikleriyle elde edilmiştir. Araştırmanın nicel bulguları, uygulanan öğretim yönteminin deney grubu öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimlerini (p <.05) ve sosyobilimsel konulara yönelik tutumlarını (p = .00) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığını tespit etmiştir. Farkındalık puanlarında nicel anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen (p> .05), nitel bulgular, bu yaklaşımın öğrencilerin farkındalık düzeyinin kalitesinde ve derinliğinde önemli bir iyileşme sağladığını ortaya koymuştur. Argümantasyon yetkinliklerine ilişkin nicel bulgular ise toplam puanlarda anlamlı bir artış göstermiştir (p <.01). Veri, Akıl Yürütme ve Destekleyici bileşenlerinde istatistiksel olarak anlamlı gelişim gözlemlenmiştir. Ancak, karşıt iddiaları çürütme becerisi olarak tanımlanan ve bilişsel açıdan en karmaşık olan çürütücü bileşeninde nicel olarak anlamlı bir gelişme gözlemlenmemiştir. Nitel bulgular öğrencilerin süreci genel olarak eğlenceli ve keyifli bulduklarını, tartışmaktan hoşlandıklarını ve fen derslerine olan ilgi ve katılımlarının arttığını açıkça ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to examine the effects of argumentation-based socioscientific issue (SSI) based science teaching on middle school students' attitudes towards socioscientific issues, awareness, and critical thinking dispositions. Additionally, how this application affects students' argumentation skills and students' opinions regarding this process have been investigated. The study simultaneously employed an embedded mixed methods design, using a quasi-experimental pretest-posttest control group design and an observational case study. The research group consisted of a total of 103 seventh-grade students studying in Ankara during the 2024-2025 academic year, comprising 53 students in the experimental group and 50 in the control group. Quantitative data were collected using the Attitude towards Socioscientific Issues Scale, the Critical Thinking Disposition Scale, and the Socioscientific Awareness Scale, while qualitative data were obtained through focus group interviews, observation, and document analysis techniques. The quantitative findings of the research determined that the implemented teaching method significantly increased the critical thinking dispositions (p <.05) and attitudes towards socioscientific issues (p = .00) of the students in the experimental group. Although no statistically significant quantitative difference was found in awareness scores (p > .05), qualitative findings revealed that this approach provided a significant improvement in the quality and depth of students' awareness levels. Quantitative findings regarding argumentation competencies showed a significant increase in total scores (p <.01). Statistically significant improvements were observed in the Data, Reasoning, and Supportive components. However, no quantitatively significant improvement was observed in the refutative component, which is defined as the ability to refute opposing claims and is cognitively the most complex. Qualitative findings clearly indicated that students found the process generally fun and enjoyable, liked discussing, and expressed that their interest in and participation in science lessons increased.