Geleneksel türk motiflerini ve üç boyutlu yazıcıteknolojileriyle gelinlik tasarımı: Deneysel öneriler
Wedding dress design with traditionalturkish motifs and three-dimensional printing technologies: Experimental proposals
- Tez No: 998186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK BAYBURTLU ÇETİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, geleneksel Türk dokuma motiflerinin üç boyutlu yazıcı teknolojileri aracılığıyla çağdaş gelinlik tasarımında yeniden yorumlanmasını amaçlamaktadır. Kültürel mirasın moda tasarımı alanında güncel ve yenilikçi bir üretim yaklaşımıyla ele alınması hem motiflerin sembolik değerlerinin korunmasına hem de modern üretim süreçleriyle bütünleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Araştırmada, akrep, ejderha, pıtrak, koçboynuzu, elibelinde, tarak ve hayat ağacı gibi Anadolu dokuma kültürünün temel motifleri semiyotik açıdan incelenmiş; bu motiflerin tarihsel gelişimi, kullanım bağlamları ve kültürel anlam katmanları değerlendirilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde Creality K1 Max üç boyutlu yazıcı ve beyaz PLA filament kullanılarak motif temelli yüzey tasarımları üretilmiş; bu yüzeyler beş farklı çağdaş gelinlik modeline dönüştürülmüştür. Modellerde geleneksel doku estetiği ile dijital üretim süreçleri bir araya getirilmiş, üç boyutlu baskının moda tasarımındaki yapısal, görsel ve teknik olanakları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, üç boyutlu yazıcı teknolojisinin geleneksel motifleri hem biçimsel hem kavramsal olarak dönüştürme gücüne sahip olduğunu; dijital zanaatkârlık yaklaşımının gelinlik tasarımında yeni bir ifade alanı oluşturduğunu göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, kültürel mirasın dijital üretim yöntemleriyle sürdürülebilir biçimde yeniden kullanımına katkı sağlamakta; moda tasarımında geleneksel ile çağdaş arasında köprü kuran yenilikçi bir yaklaşım önermektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to reinterpret traditional Turkish weaving motifs within contemporary bridal gown design through the use of three-dimensional (3D) printing technologies. Approaching cultural heritage through an innovative production method in fashion design enables the preservation of the symbolic value of traditional motifs while integrating them into modern fabrication processes. Within the research scope, fundamental Anatolian motifs such as the scorpion, dragon, burr, ram's horn, elibelinde, comb, and tree of life were examined through a semiotic framework, and their historical development, cultural functions, and layers of meaning were analyzed. In the application phase of the study, motif-based surface designs were produced using a Creality K1 Max 3D printer and white PLA filament. These surfaces were subsequently incorporated into five contemporary bridal gown models. By combining traditional textile aesthetics with digital fabrication, the study explores the structural, visual, and technical potentials of 3D printing in fashion design. The findings demonstrate that 3D printing technologies not only transform traditional motifs formally and conceptually but also introduce a new expressive language to bridal gown design through a digital craft approach. In this respect, the study contributes to the sustainable reinterpretation of cultural heritage through digital production methods and proposes an innovative perspective that bridges the traditional and the contemporary within the field of fashion design.