Sağlık hizmetlerinde kalite iyileştirilmesi Afyon Göğüs Hastanesi'nde bir uygulama
  1. Tez No: 99819
  2. Yazar: ATİLA KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAN ÖZ-ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI SAĞLIK HİZMETLERİNDE KALİTE İYİLEŞTİRİLMESİ AFYON GÖĞÜS HASTANESİNDE BİR UYGULAMA Atila KARAHAN İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2000 Danışman: Prof. Dr. Şan ÖZ-ALP Bu çalışmanın amacı kamu sektörünün bir bölümü olan sağlık hizmetlerinde Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarını incelemektir. Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kalite kavramı, ikinci bölümde sağlık hizmetlerinde kalite kavramı ve önemi, üçüncü bölümde sağlık hizmetlerinde kalite yönetimi, dördüncü bölümde sağlık hizmetlerinde kalite iyileştirilmesinin uygulanma aşamaları, beşinci bölümde sağlık hizmetlerinde sürekli kalite iyileştirilmesi varsayımları özet olarak sunulmuştur. Son olarak altıncı bölümde kalite iyileştirilmesinin uygulanabilirliğini değerlendirmek için Afyon Göğüs Hastanesi' n de bir uygulama yapılmıştır. Sorulan sorular doğrultusunda varsayımlar test edilmiş ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE IMPROVEMENT OF THE QUALITY IN THE HEALTH SERVICE AND AN APPLICATION The aim of this study is to investigate the Management of Total Quality in the health service as a part of the public sector. This thesis contains six main topic as follows: 1- Concept of the quality 2- Concept and the importense of health services quality 3- Management of the quality in health services 4- Steps of application of improving the quality in health services 5- Hypotheses of improvement efforts of the quality in health sevices Finally, in order to evaluate the applicability of quality improvement, a study was held at Afyon chest hospital inparallel with the guestions being asked hypotheses were tested and number ofproposals were presented and outlined