The case of Georgia and Moldova's conflict regions from aNewtonian perspective
Newtoncu bir bakış açısından Gürcistan ve Moldova'nınçatışma bölgeleri vakası
- Tez No: 998247
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Newton'un Evrensel Kütle Çekim Yasası ve ilişkili bir takım fizik dinamikleri benzetmeleri aracılığıyla, Moldova ve Gürcistan'daki ayrılıkçı bölgelerin (Transnistria, Gagauzya, Abhazya, Adjara ve Güney Osetya) çatışma dinamiklerini incelemektedir. Bölgesel aktörlerin dış desteklere ve konjonktüre bağlı olarak nasıl eğilimler geliştirdiği ve buna istinaden gerçekleştirdiği 'yaklaşma' ya da 'uzaklaşma' manevraları analiz edilecektir. Neticede ana hedef bu davranışsal eğilimleri bir tür açıklayıcı bakış açısından incelemek ve anlamlandırmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the conflict dynamics of separatist regions in Moldova and Georgia (Transnistria, Gagauzia, Abkhazia, Adjara, and South Ossetia) through analogies based on Newton's law of universal gravitation and certain related dynamics. It will analyze how they develop tendencies based on external support and international conjuncture. Additionally, the maneuvers they make, either in 'approach' or 'recede' ways, depending on these circumstances, are going to be evaluated. Ultimately, the main goal is to analyze and interpret these behavioral tendencies from the point of an explanatory framework.