Öz yeterlilik ve dijital bağımlılık arasındaki ilişkide sosyal kaygı ve sosyal izolasyonun aracılık etkisi
The mediating effect of social anxiety and social isolation on the relationship between self-efficacy and digital addiction
  1. Tez No: 998250
  2. Yazar: RÜMEYSA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ONUR EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öz yeterliliğin dijital bağımlılık üzerindeki etkisini ve bu ilişkide sosyal kaygı ile sosyal izolasyonun seri çoklu aracılık rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini; Türkiye'de yaşayan, çevrimiçi platformlar aracılığı ile ulaşılan, araştırmaya gönüllü katılan 212'si kadın 188'i erkek olmak üzere 400 birey oluşturmaktadır. Veriler; Sosyodemografik Form, Öz Yeterlilik Ölçeği, Dijital Bağımlılık Ölçeği, Sosyal Kaygı Ölçeği ve Sosyal İzolasyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Analizler IBM SPSS 26 programı kullanılarak yapılmıştır. Analizlerde betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal Wallis, Pearson Korelasyon analizi ve Hayes'in Process makrosu 4.2 (Model 6) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, öz yeterlilik ile dijital bağımlılık arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Sosyal kaygı ve sosyal izolasyon bu ilişkide hem ayrı ayrı hem de seri olarak aracılık rolü üstlenmiştir. Araştırma değişkenlerinde; cinsiyet, yaş, medeni durum ve dijital cihaz kullanma süresi durumuna göre anlamlı düzeyde farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar, öz yeterliliğin dijital bağımlılığa karşı koruyucu bir değişken olduğunu ve sosyal-duygusal faktörlerin bu ilişkide kritik bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of self-efficacy on digital addiction and the serial multiple mediating roles of social anxiety and social isolation in this relationship. The study sample consists of 400 individuals, 212 female and 188 male, living in Turkey, who were reached through online platforms and volunteered to participate in the study. Data were collected using the Sociodemographic Form, Self-Efficacy Scale, Digital Addiction Scale, Social Anxiety Scale and Social Isolation Scale. Analyses were conducted using IBM SPSS 26 program. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskal Wallis, Pearson Correlation analysis and Hayes' Process macro 4.2 (Model 6) were used in the analyses. The findings revealed that there is a significant negative relationship between self-efficacy and digital addiction. Social anxiety and social isolation played a mediating role in this relationship both separately and serially. The research variables; Significant differences were found based on gender, age, marital status, and duration of digital device use. The results suggest that self-efficacy is a protective variable against digital addiction and that social-emotional factors play a critical role in this relationship.