Luteolin ve apigenin fitokimyasallarının apoptoz ve adipojeneze etkisinin ın-vitro koşullarda incelenmesi
Assessment of the effect of luteolin and apigenin phytochemicals on apoptosis and adipogenesis under in-vitro conditions
  1. Tez No: 998319
  2. Yazar: GÜLCAN UYSAL YELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Obezitenin temelinde yer alan adipoz dokuyu inceleyen çalışmalar ile meme kanserine alternatif tedavi ve ilaç desteği arayışı devam etmektedir. Fitokimyasallar da bu amaçla sıklıkla araştırılmaktadır. Bu çalışmada luteolin ve apigeninin meme kanseri hücresinde apoptozda rol oynayan BAX ve BCL-2 proteinleri ile VEGF anjiyojenik proteini üzerine etkisi ve pre-adipoz hücrede adipojenezde yer alan PPARγ ve FABP4 ile termojenezde yer alan UCP1 proteini üzerine etkisi incelenmiştir. Luteolin ve apigenin 10, 20 ve 40 µM dozlarda hazırlanmış, meme kanseri hücrelerine 24 ve 48 saat uygulanmış ve aynı dozlar pre-adipoz hücrede farklılaşmada ve maturasyonda uygulanmıştır. Elde edilen hücrelere hücre canlılığı analizi, gen ekspresyon seviyeleri ve protein konsantrasyonları analizleri uygulanmıştır. Ayrıca adipositlere hücre içi trigliserit miktarı analizi ile Oil Red O boyama gerçekleştirilmiştir. Luteolin ve apigeninin uygulanması meme kanseri hücre canlılığında farklı düzeylerde azalmaya neden olmuştur. Meme kanseri hücresinde luteolin, BAX gen ekspresyonu ve protein konsantrasyonlarında artışa neden olurken (p=0,023), BCL-2 gen ekspresyonu ve protein seviyelerinde bir değişiklik gözlenmemiştir (p>0,05). Apigenin, tedavi süreleri boyunca BAX veya BCL-2 protein seviyelerinde değişikliğe neden olmadığı (p>0,05), sadece 10 µM apigenin tedavisi ile VEGF protein seviyelerini düştüğü görülmüştür (p=0,027). Adipositlerde luteolin ve apigenin uygulamasının hücre canlılığında azalmaya neden olduğu bulunmuştur. Farklılaşma ve maturasyon sırasında luteolin uygulamasında, PPARγ ve FABP4 protein konsantrasyonları değişmezken gen ekspresyonunda azalmaya neden olmuştur, farklılaşma sırasında UCP1 gen ekspresyonunu veya protein seviyelerini değiştirmezken, maturasyonda UCP1 protein konsantrasyonunda azalmaya yol açmıştır. Apigenin uygulamasının PPARγ ve FABP4 gen ekspresyonunda azalma eğiliminde olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar, luteolin ve apigeninin düzenleyici etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies examining adipose tissue, which underlies obesity, and continue to seek alternative treatments and pharmaceutical support for breast cancer. Phytochemicals are also frequently investigated for this purpose. This study investigated the effects of the phytochemicals luteolin and apigenin on BAX and BCL-2 proteins, which play a role in apoptosis, and VEGF angiogenic protein in breast cancer cells, as well as on PPARγ and FABP4, which are involved in adipogenesis, and UCP1, which is involved in thermogenesis, in pre-adipose cells. Luteolin and apigenin were prepared at doses of 10, 20, and 40 µM and applied to breast cancer cells for 24 and 48 hours, and the same doses were applied to pre-adipocytes for differentiation and maturation. Cell viability, gene expression levels, and protein concentrations were analyzed on the obtained cells. Furthermore, intracellular triglyceride levels and Oil Red O staining were performed on adipocytes. Luteolin and apigenin decreased breast cancer cell viability to varying degrees. In breast cancer cells, luteolin increased BAX gene expression and protein concentrations (p=0=023), while no changes were observed in BCL-2 gene expression and protein levels (p>0,05). Apigenin did not cause changes in BAX or BCL-2 protein levels during treatment periods (p>0,05), while only 10 µM apigenin treatment decreased VEGF protein levels (p=0,027). Application of luteolin and apigenin to adipocytes was found to cause a decrease in cell viability. During differentiation and maturation, luteolin application caused a decrease in gene expression while PPARγ and FABP4 protein concentrations remained unchanged. It did not significantly alter UCP1 gene expression or protein levels during differentiation, but it did lead to a decrease in UCP1 protein concentration during maturation. Apigenin application was also found to tend to decrease PPARγ and FABP4 gene expression. These results suggest that luteolin and apigenin may have regulatory effects.