Bazı bitki çaylarında luteolin ve apigenin tayini için uhplc yöntemi geliştirilmesi ve validasyonu
Development and validation of an uhplc method for thedetermination of luteolin and apigenin in some herbal teas
  1. Tez No: 978067
  2. Yazar: TUĞÇE TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF MİNE ÖNCÜ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kapsamında, bazı bitki çaylarındaki flavonoidlerden luteolin ve apigenin, Ultra Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (UHPLC) ile tayin edilmiştir. Deneylerde Agilent Zorbax Eclipse Plus kolon kullanılmıştır. Asetonitril, su ve fosforik asit ile hareketli faz hazırlanmıştır. Deneyler boyunca izokratik elüsyon uygulanmıştır. Enjeksiyon hacmi 10 mikrolitredir. Otosampler sıcaklığı 4 santigrat derece ve kolon sıcaklığı ise 25 santigrat derecedir. UV dedektör, 0. dakika ile 14. dakikalar arasında 340 nanometre, 14. ve 22. dakikalar arasında 280 nanometre dalga boyuna ayarlanmıştır. Luteolin ve apigenin analizlerine yönelik yöntem validasyonu kapsamında kesinlik, doğruluk, kararlılık, doğrusallık, gözlenebilme (teşhis) sınırı (LOD), tayin alt sınırı (LOQ) parametreleri çalışılmıştır. Luteolin ve apigenin için gün içi ve günler arası deneylerden elde edilen yüzde BSS değerleri uygun değerlerde bulunmuştur. Elde edilen diğer tüm validasyon parametreleri kabul edilebilir sınırlar içinde bulunmuştur. Geliştirilen UHPLC yöntemi başarılı bir şekilde bitki çayı örneklerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the flavonoids luteolin and apigenin in certain herbal teas were determined using Ultra High Performance Liquid Chromatography (UHPLC). An Agilent Zorbax Eclipse Plus column was used in the experiments. The mobile phase was prepared using acetonitrile, water, and phosphoric acid, and isocratic elution was applied throughout the experiments. The injection volume was 10 microliters. The autosampler temperature was set to 4 degrees Celsius, and the column temperature was maintained at 25 degrees Celsius. The UV detector was set to a wavelength of 340 nanometers from 0 to 14 minutes and 280 nanometers from 14 to 22 minutes. As part of the method validation for luteolin and apigenin analysis, precision, accuracy, stability, linearity, limit of detection (LOD), and limit of quantification (LOQ) parameters were evaluated. The intra-day and inter-day percent RSD values for luteolin and apigenin were found to be within acceptable ranges. All other validation parameters were within acceptable limits. The developed UHPLC method was successfully applied to herbal tea samples.