Nami'nin Hüsn-i Mecazi adlı divanı
Nami's divan called 'Hüsn-i Mecazi' (Metaphorical beauty)
  1. Tez No: 99834
  2. Yazar: AHMET KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET FERİDUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI NÂMÎ'NİN HÜSN-İ MECAZÎ ADLI DİVANI Ahmet KARAMAN Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Danışman : Yard. Doç. Dr. Hikmet Feridun GÜVEN Ekim 2000 17. yüzyılda imparatorluğun içinde bulunduğu kötü durum edebiyata yansımamış, edebiyat üstün seviyesini korumuştur. 17. yüzyılda divan sahibi şairler çoktur. Yalnız İstanbul kütüphanelerinde 150'den fazla divan bugün elimizde bulunmaktadır. Bunlar tek tek incelendiğinde pek çok değerli şair edebiyat tarihlerine geçecektir. Bu şairlerden biri de“Namî-i Nakşbendf ' dir. Çalışmamızda Nâmî-i Nakşbendî'nin ”Hüsn-i Mecazî" adlı divanını değerlendirdik. Bu eser İstanbul Süleymaniye Kütüphanesinde 3686 numarada kayıtlıdır. Mikrofilmi Ankara Millî Kütüphanede 918 numarada kayıtlıdır. Divanın bir nüshası da İstanbul Üniversitesi Kütüphanesinde 770 numarada kayıtlıdır. Divanda 1 münacat, 5 naat, 20 kaside, 7 tahmis, 407 gazel, 21 kıt'a, 21 müfret (altısı muamma, biri Kigaz), 47 tarih ve bazı manzumeler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The unpleasant situation of the Ottaman Empire in the 17 th century didn't reflect to it's literature and so it kept it's high quality. There were a lot of poets who owned divan ( a collection of his poems ) in the 17 th century. There are more than 150 divans only in Istanbul Libraries. If they are reviewed one by one, so many great poets will be recorded in the history of literature. One of these poets is“Nami-i Naqshbendi”(of the Naqshbend order). We tried to evalute his divan called“Hüsn-i Mecazi”(Metaphorical beauty) in this study. This work has been registered in Istanbul Süleymaniye Library with the number of 3686. One copy of its microfilm is registered in Ankara National Library at number 918. One copy of the same divan is also registered in the library of Istanbul Universty with the number of 770. The divan contains one supplication to God, five eulogies, twenty qasides (which is a poem of more than seven or twelve distchs up to five hundres arrenged in the Arabian method), seven quintuplications, four hundred" and seven ghazels (which the hemistichs must be of the some metre), twenty one stanzas, twenty one singular ( six of it puzzles, one of it riddle), fourty seven dates and some poetries.