Uşak şehrinin sanayi coğrafyası
Industrial geography of Uşak city
  1. Tez No: 99835
  2. Yazar: GÜLDEREN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÖZAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Ekonomi, Geography, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI UŞAK ŞEHRİNİN SANAYİ COĞRAFYASI Gülderen TURAN Orta Öğretim Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2000 Danışman: Doç. Dr. Lütfı ÖZAV Araştırma sahasını oluşturan Uşak il merkezi, Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu Bölümü'nde yer almaktadır. Uşak, 1953 yılında Kütahya'dan ayrılarak il olmuştur. Konumuz sınırlan içerisinde olan sanayi bölgeleri ise, genelde İzmir, Ankara ve Denizli kara yollan üzerinde bulunmaktadır. İl merkezinde iki organize sanayi bölgesi ile üç küçük sanayi sitesi vardır. Uşak sanayisinin kuruluş yeri faktörleri, ham madde, sermaye, pazar, devlet yatınmlan, teşvikler, bireysel faktörler, iklim, coğrafî konum ve ulaşım olanaklarıdır. Uşak'ta ilk kurulan sanayi sektörleri, dokuma ve deridir. Diğerleri ise gıda sanayi, taşa ve toprağa dayalı sanayi, makine sanayi, plastik sanayi, orman ürünleri ve mobilya sanayidir. Gıda sektöründe faaliyet gösteren Uşak şeker fabrikasının, Türkiye'de ilk kurulan şeker fabrikası olması dolayısıyla önemi büyüktür. Sanayi faaliyetlerinin gelişmesiyle birlikte, bir çok sorun da yaşanmaktadır. Sektörler çevre kirliliğine yol açmaktadır. Bu durum en fazla dokuma ve deri sanayilerinde görülmektedir. Günümüzde, ekonomik krizlerden etkilenen yöre sanayinde bir durgunluk yaşanmaktadır. Devlet ve sanayici işbirliği ile kriz aşıldığı taktirde, Uşak sanayisi daha iyi yerlere gelecektir. Böylece araştırma sahası içerisindeki sanayi kuruluşlanmn, il ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağı kuşkusuzdur.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT The field of the research, county seat of Uşak, is located in the İçbatı Anadolu portion of the Egean Region. In 1953 Uşak had been seperated from Kütahya and became an administrative province. The industrial sites that are included in our research subject are mostly located on Izmir-Uşak- Ankara and Uşak-Denizli highways. There are two organized industrial zones and three minor industrial sites in the province. The factors of the foundation place of Uşak industry are; raw material, capital, market, government investments, incitements, individual factors, climate, geographical location and transportation facilities. The first sectors of industry that are established in Uşak are textile and leather. And the others are; food industry, industry land, metal furniture, plastic industry, machine industry, forest product and furniture industry. Foremost among these industries,“Uşak sugar foctory”has a very important place, because it is the first sugar factory established in Turkey. Parallel with the development of the industry in Uşak, there occurs several problems. The sectors are causing environmental pollution. This unseemly situation is mostly observed in sectors of leather and textile. Today, being affected by the economic crises, the industry of Uşak is in a state of stagnation. But, if these crises are settled, with the cooperation of the State and the industrialists; Uşak industry can obtain itself a better position for the future. Thus, the industrial organizations in the research field will surely provide important contribution for the economy of the province and the nation.