Ekonomik sonuçları açısından Türkiye'nin dış borçlanma sorunu ve çözüm arayışları
Turkey's foreign debt problem, pts economic results and overcoming measurements
- Tez No: 99836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL AYDOĞUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
11 DOKTORA TEZ ÖZETİ EKONOMİK SONUÇLARI AÇISINDAN TÜRKİYE'NİN DIŞ BORÇLANMA SORUNU VE ÇÖZÜM ARAYIŞLARI Mehmet KARA İktisat Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Nisan 2000 Danışman: Yard. Doç. Dr. İsmail AYDOĞUŞ Türkiye'de dış borçla finansman yöntemi yıllarca, ancak yardımcı bir faktör olarak değerlendirilmiştir. Fakat 1980'li yıllardan itibaren, ekonomik gelişmenin vazgeçilmez bir aracı ve yoğun olarak kullanıldığı görülmüştür. Bu yoğun dış borçlanma, Türkiye'de hedeflenen ekonomik büyümeyi sağlayamadığı gibi, önemli olumsuz ekonomik sonuçlara da yol açmıştır. Bu doktora tezi çalışmasında, öncelikle etkin temin edilemeyen, kullanılamayan ve yönetilemeyen dış borçlanmadan kaynaklanan olumsuz ekonomik sonuçlar araştırılmış ve sırasıyla tartışılmıştır. Borçlanma yoluyla milli ekonominin yoksullaşması, reel net kaynak transferi, gelecek nesillere aktarılan aşırı borç yükü ve sıcak paraya dayalı borçlanmadan kaynaklanan mali ve reel sektör dengelerindeki bozulmalar, bu ekonomik kayıpların başlıcalan olmuştur. Etkin dış borçlanma açısından bu başarısızlık, Türkiye'yi alternatif finansman tekniklere (kalıcı direkt yabancı sermaye yatırımları gibi) ve tedbirlere yönlendirmektedir. Borçlanma gereğini azaltılması ve etkin dış borçlanma için rasyonel yönelimler ilk ve önemli tedbirlerdir.
Özet (Çeviri)
HI Ph.D. THESIS ABSTRACT TURKEY'S FOREIGN DEBT PROBLEM, ITS ECONOMIC RESULTS AND OVERCOMING MEASUREMENTS by Mehmet KARA Economy Department of Social Sciences Institution of Afyon Kocatepe University January 2000 Supervisor : Assist. Prof. Ismail AYDO?UŞ(Ph.D.) In Turkey, foreign debt has been eveluated as a very essential instrument for economic growth since 1980 by ignoring its negative effects on the national economy. This intensive foreign debt policy of Turkey could not promote economic growth targetted and it has caused serious economic losses. In this thesis, economic losses due to inefficient foreign debt policy has been investigated and discussed. The most significant economic losses are; pooring of the national economy, net real credit transfer problem, excessive foreign debt burden as well as real and fiscal sector instabilities due to hot money. Failing to get, use and manage effective foreign debts, present day, Turkey urgently needs alternative financial measurements such as foreign capital investment, modification foreign debt policy and reduce public foreign debt needs.