Balaban (Demirköy/Kırklareli) yöresindeki diyoritik kayaçların (Dereköy–Demirköy granitoyidi) petrografik ve jeokimyasal özellikleri
Petrographic and geochemical characteristics of the dioritic rocks (Dereköy–Demirköy granitoid) in the balaban (Demirköy, Kirklareli) region
- Tez No: 998354
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Kırklareli ili Demirköy ilçesi Balaban yöresinde yüzeyleyen metamorfik kayaçları kesen Geç Kretase yaşlı Dereköy–Demirköy Granitoyidi'ne ait diyoritik kayaçların petrografik ve jeokimyasal özelliklerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. İnceleme alanı, Devoniyen–Permiyen yaşlı temel kayaçlar, Jura yaşlı örtü birimleri ve bunları kesen intrüzif kayaçlardan oluşmaktadır. Arazi çalışmaları kapsamında toplanan örnekler üzerinde ince kesit incelemeleri yapılmış ve kayaçların mineralojik bileşimi ile dokusal özellikleri belirlenmiştir. Kayaçların başlıca kuvars, plajiyoklaz, alkali feldispat, biyotit ve amfibolden oluştuğu ve yaygın olarak serisitleşme, kloritleşme ve killeşme türü alterasyonlar gösterdiği belirlenmiştir. Dokusal olarak holokristalin hipidiomorfik granüler dokular yaygın olup bazı örneklerde porfirik doku izlenmektedir. Jeokimyasal analizlere göre kayaçların SiO₂ içerikleri %54–79 arasında değişmekte olup orta–asidik bileşim aralığında yer almaktadır. Ana oksit dağılımları ve hareketsiz elementlere dayalı sınıflama diyagramları örneklerin ağırlıklı olarak diyorit, monzodiyorit, kuvars monzonit ve granodiyorit türü kayaçlara karşılık geldiğini göstermektedir. SiO₂ artışı ile birlikte MgO, Fe₂O₃ ve CaO içeriklerinde gözlenen azalma eğilimi magmatik evrim sürecinde fraksiyonel kristallenmenin etkili olduğunu düşündürmektedir. İlksel mantoya normalize edilmiş iz element diyagramlarında Cs, Rb, Th ve U elementlerindeki zenginleşme ile Nb, Ta, P ve Ti'de gözlenen negatif anomaliler dalma-batma (subdüksiyon zonu) süreçleriyle ilişkili tipik jeokimyasal özellikleri yansıtmaktadır. Jeokimyasal veriler örneklerin dalma-batma (subdüksiyon zonu) ile ilişkili bir yay sistemi içerisinde geliştiğini ve jeotektonik konumlarının muhtemelen yay arkası bazalt alanına işaret ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the petrographic and geochemical characteristics of the dioritic rocks belonging to the Late Cretaceous Dereköy–Demirköy Granitoid, which intrude the metamorphic rocks exposed in the Balaban area of Demirköy (Kırklareli, NW Turkey). The study area consists of Devonian–Permian basement units, Jurassic cover units, and intrusive magmatic rocks cutting these formations. Thin section analyses of the collected samples were conducted to identify their mineralogical composition and textural features. The rocks are mainly composed of quartz, plagioclase, alkali feldspar, biotite, and amphibole, and commonly exhibit sericitization, chloritization, and argillization alterations. Texturally, the rocks predominantly display holocrystalline hypidiomorphic granular textures, while porphyritic textures are locally observed. Geochemical analyses indicate that the SiO₂ contents of the rocks range between 54–79 wt.%, corresponding to an intermediate to felsic compositional range. Major oxide distributions and immobile element–based classification diagrams show that the samples predominantly correspond to diorite, monzodiorite, quartz monzonite, and granodiorite rock types. The decreasing trends of MgO, Fe₂O₃, and CaO with increasing SiO₂ suggest that fractional crystallization played a significant role in the magmatic evolution. Primitive mantle–normalized trace element diagrams display enrichment in Cs, Rb, Th, and U and negative anomalies in Nb, Ta, P, and Ti, reflecting typical geochemical characteristics associated with subduction-related processes. Geochemical data indicate that the samples developed within a subduction-related magmatic arc system and that their geotectonic setting most likely corresponds to a back-arc basalt field.