Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi depremzede sağlık çalışanlarında depremin psikolojik etkisinin somatizasyon bozukluğu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the psychological effects of earthquake and somatization disorder in earthquake-victimed health workers of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital
  1. Tez No: 998360
  2. Yazar: ZERRİN ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALACALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı deprem afetini yaşamış hastane sağlık çalışanlarında depremin psikolojik etkisi ile somatizasyon bozukluğu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek; bireylerin sosyodemografik özellikleri ile depremin psikolojik etkisi ve somatizasyon bozukluğu arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan ve depremi yaşayan 570 sağlık çalışanı ile yürütülmüştür. Veriler sosyodemografik bilgi formu, Depremin Psikolojik Etkisi Ölçeği (DPEÖ) ve Somatizasyon Ölçeği (SÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 31.0 programı ile yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %62,3'ü kadın olup yaş ortalaması 32,5±7,9'dur. Ortalama DPEÖ puanı 118,9±28,9, SÖ puanı 14,9±5,7 bulundu. DPEÖ puanları ile kadın cinsiyet, genç yaş grubu, evli/bekar olma, yüksek eğitim düzeyi, vardiyasız çalışma düzeni, alkol kullanımı, sigara kullanmama, sigara+alkol kulanımı, düşük gelir düzeyi, mobbinge maruz kalma, psikiyatrik rahatsızlık şiddetinde artış, hemşire/ebe olma, meslekte daha kısa süreli çalışma durumları arasında anlamlı ilişkili olduğu saptandı (p<0,05). SÖ puanları, kadınlarda, lise ve üzeri eğitim düzeyine sahip olanlarda, hemşire/ebe ve diğer sağlık çalışanlarında, geliri giderinden az olanlarda, kronik hastalığı bulunanlarda, psikiyatrik tanısı olanlarda ve mobbinge maruz kalanlarda daha yüksek saptandı (p<0,05). DPEÖ ile SÖ arasında pozitif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki saptandı (p<0,05). Sonuç: Sağlık çalışanlarında deprem sonrası psikolojik etkilenme ve somatizasyon düzeylerinin çeşitli sosyodemografik ve mesleki faktörlerden etkilendiği ve iki değişken arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, afet sonrası dönemde sağlık çalışanlarında ruhsal ve bedensel belirtilerin birlikte değerlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the relationship between the psychological impact of the earthquake and somatization disorder in hospital healthcare workers who experienced the earthquake disaster; and to determine whether there is a significant relationship between the sociodemographic characteristics of the individuals and the psychological impact of the earthquake and somatization disorder. Material and Method: This cross-sectional study was conducted with 570 healthcare workers at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital who experienced the earthquake. Data were collected using a sociodemographic information form, the Psychological Impact of Earthquake Scale (PIES), and the Somatization Scale (SS). Data analysis was conducted using SPSS 31.0. Results: 62.3% of the participants were female and the mean age was 32.5±7.9. The mean PIES score was 118.9±28.9, and the SS score was 14.9±5.7. A significant correlation was found between PIES scores and female gender, young age group, marital status (married/single), high education level, non-shift work schedule, alcohol use, non-smoking, smoking and alcohol use, low income level, exposure to mobbing, increased severity of psychiatric disorders, being a nurse/midwife, and shorter working history in the profession (p<0.05). SS scores were higher in women, those with a high school education or higher, nurses/midwives and other healthcare workers, those whose income was less than their expenses, those with chronic diseases, those with psychiatric diagnoses, and those exposed to mobbing (p<0.05). A weak positive correlation was found between PIES and SS (p<0.05). Conclusion: The study determined that the levels of psychological impact and somatization among healthcare workers after the earthquake were influenced by various sociodemographic and occupational factors, and a significant positive correlation was found between the two variables. These findings highlight the importance of evaluating both mental and physical symptoms together in healthcare workers during the post-disaster period.