6 şubat depremleri sonrası fizik tedavi polikliniğine başvuran depremzede hastalarımızın değerlendirilmesi
Evaluation of earthquake victims applied to physical therapy clinic after the february six earthquakes
  1. Tez No: 901694
  2. Yazar: FIRAT SAKINMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA TÜLAY KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Depremzede hastaların tıbbi durumlarının belirlenmesi, tedavi seçenekleri ve süreçlerinin incelenmesi, uzun dönemde hastaların engellilik durumlarının incelenmesi, depremzede hastaların karşılaştığı zorlukların araştırılması, klinik deneyimlerin paylaşılması ve daha sonra meydana gelebilecek afetlere hazırlık anlamında katkı sağlamak hedeflenmiştir. Materyal – Metod: Çalışmaya Kahramanmaraş Şütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi polikliniğine başvuran 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri kaynaklı kas-iskelet sistemi yaralanması olan her yaştan kadın ve erkek 230 gönüllü dahil edilmiştir. Hastaların tıbbi durumları kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to determine the medical situations of earthquake victim patients, investigate the treatment options and durations, investigate the disability situations on long term, search the problems that earthquake victims come across with, share clinical experiences, make atributions for future disasters. Materials - Methods: The study included 230 volunteers who applied to physical theraphy clinic at the Health Practice and Research Hospital of the University of Kahramanmaraş Sütçü İmam for their musculoskeletal injuries becase of Kahramanmaraş february six earthquakes. Medical situations of patients are recorded.