Boğaziçi lüferinin coğrafi işaret tescili: Kültürel mirasın korunması ve sosyoekonomik değer açısından önemi
The geographical indication registration of Bosphorus bluefish: Significance for the preservation of cultural heritage and socioeconomic value
- Tez No: 998376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TACER CABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Boğaziçi lüferinin coğrafi işaret tescili bağlamında ekonomik, kültürel ve gastronomik etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada öncelikle coğrafi işaret kavramının tanımı, Türkiye'deki tarihsel gelişimi, tescil için gerekli unsurları ve uluslararası boyutu ele alınmıştır. Ardından gastronomi turizmi ile coğrafi işaretler arasındaki ilişki üzerinde durularak, bu işaretlerin bölgesel kalkınma, tüketici algısı ve kültürel mirasın korunması açısından taşıdığı önem ortaya konulmuştur. Çalışmada lüfer balığının biyolojik özellikleri, tarihsel süreçte İstanbul ve Boğaziçi kültüründeki yeri ve gastronomi sektöründeki önemi kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir. Boğaziçi lüferinin, İstanbul'un gastronomik kimliğinin bir parçası olarak bölge halkı için kültürel bir değer taşıdığı vurgulanmıştır. Araştırmanın uygulamalı kısmında nicel araştırma yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Anket, demografik soruların yanı sıra coğrafi işaretli ürünlere yönelik tutum ölçekleri, farkındalık düzeyi ölçümleri ve Boğaziçi lüferine yönelik sorulardan oluşmaktadır. Elde edilen bulgular, coğrafi işaret tescilinin Boğaziçi lüferine ekonomik anlamda katma değer kazandırdığını, kültürel kimliği güçlendirdiğini ve turizm açısından bir çekim merkezi oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, coğrafi işaretlerin yalnızca ekonomik bir değer yaratmadığını, aynı zamanda kültürel mirasın korunması ve sürdürülebilir turizm için önemli bir kaynak olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the economic, cultural, and gastronomic effects of the geographical indication registration of the Bosphorus bluefish. First, the concept of geographical indication is defined, along with its historical development in Turkey, the requirements for registration, and its international dimension. Then, the relationship between gastronomy tourism and geographical indications is discussed, showing their importance for regional development, consumer perception, and the protection of cultural heritage. The study also looks at the biological features of the bluefish, its role in the history and culture of Istanbul and the Bosphorus, and its significance in the gastronomy sector. The Bosphorus bluefish is highlighted as a cultural value for the local community and as part of Istanbul's gastronomic identity. In the practical part of the study, a quantitative research method and a survey were used. The survey included demographic questions, scales measuring attitudes toward geographical indication products, awareness levels, and specific questions about the Bosphorus bluefish. The findings show that the geographical indication registration adds economic value to the bluefish, strengthens cultural identity, and creates a touristic attraction. The results also reveal that geographical indications not only create economic benefits but are also an important source for protecting cultural heritage and supporting sustainable tourism.