Trichogramma evanescens westwood (hymoneptera: trıchogrammatıdae) 'in arttırılmış karbondioksit gazı (co₂) ve farklı sıcaklıklarda ephestia kuehniella zeller (lepidoptera: pyralidae) yumurtalarını parazitleme etkileri üzerine araştırma
Investigation of the parasitic effects of trichogramma evanescens westwood (hymenoptera: trichogrammatidae) on ephestia kuehniella zeller (lepidoptera: pyralidae) eggs under increased carbon dioxide (co₂) and different temperature conditions
- Tez No: 998377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARACAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Dünya'da yumurta parazioti olarak çok büyük bir öneme sahip olan Trichogramma evanescens Westwood (Hymenoptera: Trichogrammatidae) 'in Değirmen güvesi Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) yumurtalarını laboratuvar koşullarında aynı sıcaklıkta farklı CO₂ oranlarında parazitleme oranının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada 400-600-800-1.000 ppm karbon dioksit oranına sahip dört farklı kontrollü sera kabininde çalışılmıştır. Deneme sıcaklıkları 32/22, 29/19 ve 26/16 °C olarak farklı sıcaklıklarda yapılmıştır. Bu çalışmada önceden hazırlamış olduğumuz T. evanescens parazitli şeritlerine sera kabinlerinde 3 nesil verildikden sonra elde edilen bireyler her iklim kabininde 5 anaç tüp ve her tüpün içerinde 50 anaç birey olmak üzere deneme kurulmuştur. Deneme dört gün sürmüş olup, birinci ve ikinci günlerde anaç tüplere parazitlenmemiş 200 adet E. kuehniella yumurtasına sahip şeritler kullanılmış, üçüncü ve dördüncü günlerde 100 adet E. kuehniella yumurtasına sahip şeritler kullanılarak çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmada sıcaklık, CO₂ konsantrasyonu ve zaman faktörlerinin parazitoitlerin biyolojik performansı üzerindeki etkileri tekil ve etkileşimli olarak ortaya konmuştur. Çalışmada sıcaklık ve gün faktörlerinin Trichogramma evanescens'te incelenen tüm biyolojik parametreler üzerinde ileri düzeyde anlamlı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. En yüksek parazitoit performansı 32 °C'de birinci gün uygulamasında elde edilmiş olup, bu koşulda dişi başına bırakılan yumurta sayısı ve parazitlenme oranı diğer sıcaklık uygulamalarına kıyasla belirgin şekilde yüksek bulunmuştur. Gün ilerledikçe parazitlenen yumurta sayısında ve dişi birey oranında kademeli bir azalma meydana gelmiş, bazı parametrelerde düşüş oranı %30–50 seviyelerine ulaşmıştır. CO₂ düzeyi ile gün faktörünün etkileşimi de tüm parametreler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş ve en yüksek değerler 1.000 ppm CO₂ birinci gün uygulamasında kaydedilmiştir. Bu sonuçlar, iklim değişikliği koşulları altında biyolojik mücadele stratejilerinin çevresel değişkenler dikkate alınarak yeniden planlanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the parasitism rate of the flour moth eggs by Trichogramma evanescens (Westwood) (Hymenoptera: Trichogrammatidae), which has great global importance as an egg parasitoid, under laboratory conditions at the same temperature but different CO₂ concentrations, using eggs of Ephestia kuehniella (Zeller) (Lepidoptera: Pyralidae). In this study, four controlled greenhouse chambers with 400, 600, 800, and 1,000 ppm carbon dioxide concentrations were used. Experimental temperature regimes were set at 32/22, 29/19, and 26/16 °C. After maintaining previously prepared T. evanescens-parasitized egg strips for three generations in the greenhouse chambers, the obtained individuals were used to establish the experiment in each climate chamber with five parental tubes, each containing 50 parental individuals. The experiment lasted four days. On the first and second days, strips containing 200 unparasitized E. kuehniella eggs were provided to the parental tubes, whereas on the third and fourth days, strips containing 100 eggs were used. The effects of temperature, CO₂ concentration, and time on the biological performance of the parasitoids were evaluated both individually and interactively. Temperature and day factors had highly significant effects on all examined biological parameters of T. evanescens. The highest parasitoid performance was obtained at 32 °C on the first day, where the number of eggs laid per female and the parasitism rate were significantly higher compared to other temperature treatments. As days progressed, a gradual decrease was observed in the number of parasitized eggs and the proportion of female individuals, with reductions reaching 30–50% in some parameters. The interaction between CO₂ level and day was also statistically significant for all parameters, and the highest values were recorded at 1.000 ppm CO₂ on the first day. These findings indicate that under climate change conditions, biological control strategies should be reconsidered and optimized by taking environmental variables into account.