Onkoloji grubu epirubicin ve metotreksat ilaçlarının dft yöntemi ile atık sulardan uzaklaştırılması
Oncology group removal of epirubicin and methotrexate drugs from wastewater using the DFT method
  1. Tez No: 998375
  2. Yazar: MUSTAFA ERNUR BİLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELDA YALÇIN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kanser tedavisinde sıklıkla kullanılan onkoloji grubu ilaçlardan epirubisin ve metotreksatın çevreye olan potansiyel etkileri dikkate alınarak, bu maddelerin atık sulardan uzaklaştırılmasına yönelik teorik bir değerlendirme yapılmıştır. Antineoplastik ilaçlar olarak bilinen bu bileşikler, biyolojik olarak zor parçalanan, toksik ve kalıcı kirleticiler sınıfında yer almakta; dolayısıyla arıtma sistemlerinden geçtikten sonra dahi sucul ortamlarda uzun süre varlıklarını sürdürebilmektedirler. Bu durum hem ekosistem sağlığı hem de insan yaşamı açısından ciddi bir risk oluşturmaktadır.Araştırmada, epirubisin ve metotreksat moleküllerinin yapısal ve elektronik özellikleri yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Moleküllerin optimize edilmiş geometrileri, HOMO-LUMO enerji farkları, dipol momentleri, moleküler orbitalleri ve elektrostatik potansiyel dağılımları hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar, ilaç moleküllerinin yüzeylerle etkileşim potansiyellerini, kimyasal reaktivitelerini ve olası adsorpsiyon veya oksidasyon mekanizmalarını anlamaya yönelik teorik bir temel oluşturmuştur. Ayrıca, elde edilen veriler çevresel koşullar altında moleküllerin kararlılığına dair ipuçları sunarak, arıtma süreçlerinde kullanılabilecek ileri teknolojilerin tasarımında yol gösterici olabilecek niteliktedir.DFT tabanlı analizlerin sonuçları, farmasötik atıkların gideriminde hesaplamalı kimya yaklaşımlarının etkin bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, çevre kimyası ve ilaç endüstrisi etkileşiminde sürdürülebilir arıtma yöntemlerinin geliştirilmesi açısından önemli bir adım niteliğindedir. Teorik hesaplamalarla desteklenen bu yaklaşım, gelecekte farmasötik kalıntıların su kaynaklarından uzaklaştırılmasına yönelik deneysel araştırmalara da yön verebilecek bir altyapı sunmaktadır. Böylece çalışma, kimyasal modelleme, çevre mühendisliği ve farmasötik bilimler arasında disiplinler arası bir köprü kurmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a theoretical evaluation was conducted to investigate the removal of epirubicin and methotrexate oncology group drugs frequently used in cancer treatment from wastewater, considering their potential environmental impacts. These compounds, known as antineoplastic drugs, are classified as biologically persistent, toxic, and non-biodegradable pollutants. Consequently, they can remain in aquatic environments for extended periods even after conventional treatment processes, posing significant risks to both ecosystem health and human life.In the research, the structural and electronic properties of epirubicin and methotrexate molecules were examined using the Density Functional Theory (DFT) method. The optimized geometries, HOMO-LUMO energy gaps, dipole moments, molecular orbitals, and electrostatic potential distributions of the molecules were calculated. These computations established a theoretical foundation for understanding the interaction potentials, chemical reactivities, and possible adsorption or oxidation mechanisms of the drug molecules on various surfaces. Furthermore, the obtained data provide insights into the stability of these molecules under environmental conditions and can guide the design of advanced treatment technologies.The results of the DFT-based analyses demonstrate that computational chemistry approaches are effective tools for the removal of pharmaceutical pollutants. This study represents an important step toward the development of sustainable treatment methods within the interaction of environmental chemistry and the pharmaceutical industry. Supported by theoretical modeling, this approach also offers a framework for future experimental studies focused on eliminating pharmaceutical residues from water sources. Thus, the research aims to build an interdisciplinary bridge between chemical modeling, environmental engineering, and pharmaceutical sciences.