Ortaseki Ormanları'nda (Hacılar/Kayseri) yayılış gösteren makromantarların morfolojik ve moleküler karakterizasyonu
Morphological and molecular characterization of macrofungi distributed in the Ortaseki forests (Hacilar/Kayseri̇)
  1. Tez No: 998378
  2. Yazar: CANSU SAĞLAMTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Biyoloji, Botany, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kayseri ili Hacılar ilçesindeki Ortaseki Ormanları'nın makromantar çeşitliliğini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Erciyes Dağı'nın kuzey eteklerinde yer alan alan, topoğrafya ve mikroklimatik koşulların etkisiyle zengin mantar habitatları barındırmaktadır. 2024–2025 yıllarında yapılan arazi çalışmalarında 25 makrofungus taksonu (24 tür + 1 varyete) toplanmıştır. Tür teşhisinde makro–mikroskobik incelemeler ve ITS bölgesine dayalı moleküler analizler kullanılmış, sonuçlar literatür ve BLAST ile doğrulanmıştır. Tüm taksonlar Basidiomycota'ya ait olup 16 familyaya dağılmaktadır; en fazla tür Psathyrellaceae, Polyporaceae, Boletaceae ve Amanitaceae'de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the macrofungal diversity of the Ortaseki Forests located in the Hacılar district of Kayseri Province. Situated on the northern slopes of Mount Erciyes, the area hosts rich fungal habitats due to its topography and microclimatic conditions. During the field studies carried out between 2024 and 2025, a total of 25 macrofungal taxa (24 species + 1 variety) were collected. Species identification was based on macro- and microscopic examinations together with molecular analyses of the ITS gene region, and the results were confirmed through the literature and BLAST data. All identified taxa belong to Basidiomycota and are distributed across 16 families; the families Psathyrellaceae, Polyporaceae, Boletaceae, and Amanitaceae contain the highest number of species.