Dijital reklamcılıkta retoriğin kullanımı üzerine bir analiz: İnstagram otomotiv reklamları örneği
An analysis of the use of rhetoric in digital advertising: The example of automotive advertising on instagram
- Tez No: 998381
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Halkla İlişkiler, Advertising, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital reklamcılıkta retorik öğelerin kullanımını incelemekte ve özellikle Instagram'da yayınlanan otomotiv reklamlarını görsel retorik kuramı kapsamında analiz etmektedir. Araştırmanın temel amacı, dijital mecralarda kullanılan ikna stratejilerinin nasıl işlediğini ortaya koymak ve reklamların tüketici algısına etki etmek için hangi retorik tekniklerden yararlandığını belirlemektir. Dijital reklamcılıkta retorik, yalnızca bir sunum biçimi olmaktan ziyade, mesajın anlamının stratejik olarak tasarlanması ve hedef kitleye yönlendirilmesi süreci olarak değerlendirilmektedir. Otomotiv sektörüne ait reklamların çoğunlukla performans, yenilik, prestij, güç ve güvenlik gibi temaları öne çıkaran görsel ve sözel retorik unsurlarla kurgulandığı görülmektedir. Bu doğrultuda çalışmada, markaların Instagram üzerinde yayınladıkları reklam görselleri ayrıntılı bir retorik analizden geçirilerek, kullanılan semboller, imgeler, kompozisyonlar ve dilsel ifadelerin tüketici üzerindeki olası etkileri değerlendirilmektedir. Araştırmanın bulguları, retorik öğelerin dijital reklam tasarımlarında etkili bir ikna aracı olarak kullanıldığını ve özellikle görsel retoriğin tüketicinin dikkatini çekmede belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Çalışma, markaların sosyal medya reklam stratejilerini geliştirirken retorik analizden yararlanmalarının önemine vurgu yapmakta; gelecekteki araştırmalar için ise nicel verilerle desteklenmiş karşılaştırmalı çalışmaların yapılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of rhetorical elements in digital advertising and analyzes automotive advertisements published on Instagram within the framework of visual rhetoric theory. The primary aim of the research is to reveal how persuasive strategies operate in digital environments and to identify the rhetorical techniques employed to influence consumer perceptions. In this context, rhetoric in digital advertising is regarded not merely as a stylistic presentation but as a strategic process in which meaning is deliberately constructed and directed toward the target audience. Automotive advertisements frequently highlight themes such as performance, innovation, prestige, power, and safety through various visual and verbal rhetorical devices. Accordingly, the study conducts a detailed rhetorical analysis of Instagram advertisements by examining symbols, imagery, composition, and linguistic expressions to evaluate their potential effects on consumers. The findings indicate that rhetorical elements function as effective persuasive tools in digital advertising design, with visual rhetoric playing a particularly influential role in capturing consumer attention. The study underscores the significance of rhetorical analysis in enhancing social media advertising strategies and recommends future research supported by quantitative data and comparative analyses.