Karma spin (3/2, 7/2) blume-capel ısing sisteminin dinamik manyetik histerezis eğrilerinin yol ihtimaliyet metodu ile incelenmesi
Investigation of dynamic hysteresis loops of mixed spin (3/2, 7/2) blume-capel ising systems by using path probability methods
- Tez No: 998385
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GENÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iki boyutlu kare örgü üzerinde karışık spinli (3/2, 7/2) Blume-Capel Ising sisteminin dinamik manyetik histerezis davranışlarını Yol İhtimaliyet Yöntemi (YİY) kullanarak kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Hem ferromanyetik hem de antiferromanyetik durum için sıcaklık, kristal alan şiddeti, salınımlı dış manyetik alan frekansı ve kinetik hız sabitinin sistematik olarak değiştirilmesiyle, sistemin dinamik manyetik histerezis döngülerinin (DMHD) biçimleri, zorlayıcı alanlar (ZA) ve kalıcı mıknatıslanmalar (KM) üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Sistemin dinamik manyetik histerezis döngülerinin tekli, çiftli ve üçlü gibi davranışlar sergilediği bulunmuştur. YİY'nin geleneksel metotlara göre önemli bir avantajı, diğer iyi bilinen metotlarda karşımıza çıkmayan bir çiftlenim sabiti olan hız sabitine sahip olmasıdır ki bu sabit hızlı katılaştırma tekniklerinde tekerlek hızına tekabül eder. Elde edilen sonuçlar, hızlı katılaştırma teknikleriyle işlenen malzemelerde gözlemlenen deneysel çalışma sonuçları ve teorik öngörülerle uyum içindedir. Bu çalışma, ayarlanabilir dinamik özelliklere sahip manyetik malzemelerin tasarımına önemli bir katkı sağlayacağını ümit etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively investigates the dynamic magnetic hysteresis behaviors of the mixed-spin (3/2, 7/2) Blume-Capel Ising system on a two-dimensional square lattice using the Path Probability Method (PPM). The effects of systematically varying the temperature, crystal field strength, oscillating external magnetic field frequency, and kinetic rate constant on the shapes of the dynamic magnetic hysteresis loops (DMHLs), coercive fields (CFs), and remanent magnetizations (RMs) were analyzed for both ferromagnetic and antiferromagnetic cases. The system was found to exhibit single, double, and triple DMHL behaviors. An important advantage of the PPM over conventional methods is the inclusion of the rate constant, a coupling constant not found in other well-known methods, which corresponds to the wheel speed in rapid solidification techniques. The obtained results are in good agreement with both experimental observations and theoretical predictions for materials processed using rapid solidification techniques. We hope that this work will make a significant contribution to the design of magnetic materials with tunable dynamic properties.