Serbest bölge uygulamalarının tarım ve tarıma dayalı sanayi işletmeleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of free zone applications in terms of agricultural and agro-based industrial enterprises
  1. Tez No: 998389
  2. Yazar: AHMET TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Serbest Bölgelerin tarımsal ve tarıma dayalı sanayi işletmeleri açısından taşıdığı stratejik önemi; sağladığı fırsatlar, küresel pazarlara entegrasyon ve yapısal kısıtlar çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada serbest bölgelerin teorik temelleri ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi incelenmiş; saha çalışması aşamasında ise işletmelerin bu bölgelere yönelik algı, profil ve halihazırdaki beklentilerini ve bu beklentilerin ne derece karşılandığına ilişkin değerlendirmelerinin ortaya konması hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında öncelikle Türkiye'deki serbest bölgelerin durumu ilgili bakanlıktan temin edilen ikincil veriler kullanılarak incelenmiştir. Daha sonra ise anket vasıtasıyla toplanan veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiş; değişkenler arasındaki ilişkilerin saptanmasında tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Ki-Kare ve Kruskal-Wallis testlerinden yararlanılmıştır. Bulgular, 66 katılımcı işletmenin çoğunluğunun tarıma dayalı sanayi sektöründe faaliyet gösterdiğini (%59) ve ağırlıklı olarak Mersin Serbest Bölgesi'nde (%47) yoğunlaştığını göstermektedir. İşletmelerin yatırım kararlarında maliyet avantajları ve lojistik altyapı olanakları öncelikli alanlar olarak saptanmış; buna karşın bürokratik süreçler, mevzuat ve kamu-özel sektör iş birliği gibi alanlarda beklentilerin tam olarak karşılanamadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Serbest Bölgelerin tarımsal sanayi işletmeleri için rekabet gücünü artırıcı ve ihracat odaklı önemli bir araç olduğu doğrulanmaktadır. Ancak mevcut potansiyelin tam kapasiteyle yansıtılabilmesi için mevzuatın geliştirilmesi, fiziksel ve kurumsal altyapının güçlendirilmesi ve sektöre özgü katma değer odaklı teşvik politikalarının geliştirilmesi stratejik bir gereklilik olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the strategic importance of Free Zones in Turkey for agricultural and agro-based industrial enterprises within the framework of provided opportunities, integration into global markets, and structural constraints. The research examines the theoretical foundations and historical development of free zones in Turkey; during the fieldwork stage, it aims to reveal the perceptions, profiles, and current expectations of enterprises regarding these zones, as well as their evaluations of the extent to which these expectations are met. In the scope of the research, the status of free zones in Turkey was first examined using secondary data obtained from the relevant ministry. Subsequently, data collected via surveys were analyzed using the SPSS software package; descriptive statistics, as well as Chi-Square and Kruskal-Wallis tests, were utilized to determine the relationships between variables. 66 Findings indicate that the majority of participating enterprises operate in the agro-based industry sector (59%) and are predominantly concentrated in the Mersin Free Zone (47%). Cost advantages and logistical infrastructure facilities were identified as priority areas in the investment decisions of these enterprises; however, it was determined that expectations in areas such as bureaucratic processes, legislation, and public-private sector cooperation have not been fully met. In conclusion, it is confirmed that Free Zones are significant tools for enhancing competitiveness and export-oriented growth for agricultural industry enterprises. Nevertheless, to reflect the existing potential at full capacity, simplifying legislation, strengthening physical and institutional infrastructure, and developing sector-specific, value-added incentive policies emerge as strategic necessities.