Ameliyathane ekip üyelerinin iş akış kesintilerinin değerlendirilmesi: Elektif ameliyathanede nitel bir çalışma
Evaluation of workflow interruptions among operating room team members: A qualitative study in an elective operating room
  1. Tez No: 998391
  2. Yazar: ZEYNEP TUNÇAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP AYLA TİSİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ameliyathane ortamında yaşanan iş akış kesintilerinin sağlık profesyonellerinin deneyimleri üzerinden derinlemesine incelenmesini amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, fenomenolojik desen kullanılmış ve katılımcıların yaşantılarına, algılarına ve bu algıların anlamlandırılma biçimlerine odaklanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, bir kamu hastanesinin ameliyathane biriminde görev yapan ve iş akış kesintilerini doğrudan deneyimleyen 15 sağlık profesyoneli oluşturmuştur. Veriler, yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler yoluyla toplanmış, Braun ve Clarke'ın tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ameliyathanede yaşanan iş akış kesintilerinin çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymuştur. Kesintilerin önemli bir bölümü bireysel hatalardan değil, planlama, hazırlık ve yönetim süreçlerindeki sistemsel eksikliklerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, iletişim yetersizlikleri, rol belirsizlikleri, yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve sessizlik kültürü, iş akışını olumsuz etkileyen temel faktörler olarak belirlenmiştir. Katılımcılar, bu kesintilerin yalnızca süreci aksatmadığını; aynı zamanda hasta güvenliğini dolaylı biçimde tehdit eden bir risk alanı yarattığını vurgulamıştır. Sonuç olarak, ameliyathane iş akış kesintileri teknik değil, kültürel ve örgütsel boyutları da içeren sistematik bir sorun alanı olarak değerlendirilmektedir. Çalışma, güvenli cerrahi uygulamaların sürdürülebilirliği için yalnızca teknik düzenlemelerin yeterli olmadığını; insan faktörünü, ekip içi iletişimi ve öğrenmeye dayalı bir kurum kültürünü merkeze alan bütüncül bir yaklaşımın gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore in depth the workflow interruptions experienced in the operating room environment through the perspectives of healthcare professionals. Conducted using a qualitative research approach, the study employed a phenomenological design, focusing on participants' lived experiences, perceptions, and the ways in which they make sense of these experiences. The study group consisted of 15 healthcare professionals working in the operating room unit of a public hospital who directly experienced workflow interruptions. Data was collected through semi-structured individual interviews and analyzed using Braun and Clarke's thematic analysis method. The findings revealed that workflow interruptions in the operating room have a multidimensional structure. A significant proportion of these interruptions stemmed not from individual errors but from systemic deficiencies in planning, preparation, and management processes. In addition, communication failures, role ambiguity, fatigue, distraction, and a culture of silence were identified as key factors negatively affecting workflow. Participants emphasized that these interruptions not only disrupt surgical processes but also indirectly create a risk area that threatens patient safety. In conclusion, workflow interruptions in the operating room should be regarded as a systematic problem encompassing not only technical but also cultural and organizational dimensions. The study highlights that ensuring the sustainability of safe surgical practices requires more than technical arrangements; it necessitates a holistic approach centered on human factors, team communication, and a learning-oriented organizational culture.