Konaklama işletmeleri önbüro departmanlarında iletişim sorunlarının giderilmesinde bilgisayar kullanımı
- Tez No: 99840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ KONAKLAMA İŞLETMELERİ ÖNBÜRO DEPARTMANLARINDA BİLGİSAYAR KULLANIMI Mustafa SANDIKÇI İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Aralık 1999 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Meral AŞIKOĞLU Konaklama işletmelerinde, işletmeye ait bilgilerin sürekli muhafazası ve istenildiğinde süratle ulaşılabilme gerekliliği, bilgisayar kullanımını gerekli hale getirmiştir. I960' lı yıllarda konaklama işletmelerinde kullanılmaya başlanan bilgisayar, özellikle yüksek kapasiteye sahip tüm konaklama işletmelerinde ve departmanlarının tamamında entegre bir şekilde kullanılmaktadır. Konaklama işletmelerinde en yoğun faaliyetin yaşandığı, oda satışlarında ve tesis doluluğunda en etkin rolü olan önbüroda, kayıtları azaltılması, süratlilik kazandırması, hataları asgariye indirmesi ve kırtasiyeyi azaltması gibi faydalarından dolayı bilgisayar kullanan işletmelerin sayısı sürekli artış göstermektedir. Konaklama işletmelerinin çoğunluğu tarafından kullanılan otomasyon programlan ise; Fidelio, Sis-par ve Sentez otomasyon programladır.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT THE USAGE OF COMPUTURS IN THE FRONT OFFICE IN THE ACCOMODATION INDUSTRY The necessity of keeping records and accessing tehm as fast as possible when desired broght the usage of computers compulsory among the accomodation industry. The Computer, first gebag to be utilized among accomodation industry during 1960's, is still used integratedly, essspecially among all of high capacity propertis and departments. The number of properties using competer in the front office, which is the most intensive working department playing the most effective role at room sales and fullfilment of the hotel, is increasing definitely because of its utilities. The automation programs used by most of the accomodation properties ar Fidelio, Sisssss-Par and Sentez.