Kapadokya bölgesi piroklastik kayaçlarında iğne penetrometresi indeksi ile bazı jeomekanik özelliklerin karşılaştırılması
Comparison of needle penetration index and some geomechanical properties in pyroclastic rocks of cappadocia region
  1. Tez No: 998400
  2. Yazar: MUSTAFA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLUHAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, piroklastik kayaçların bir türü olan ve Kapadokya Bölgesi'nde yaygın olarak görülen ignimbiritlerin İğne Penetrometresi İndeksi (NPI) ile bazı fiziko-mekanik özellikleri arasındaki ilişkinin ortaya konulması amacıyla deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Kapadokya Bölgesi'nin farklı lokasyonlarından (Nevşehir–Uçhisar, Nevşehir–Kepez, Ürgüp–Dereler, Nevşehir–Türkmenlik, Nevşehir Derinkuyu ve Kayseri–Tomarza) temin edilen ignimbiritlere ait 17 farklı grupta toplam 157 adet küp ve karot numune üzerinde deneyler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, experimental investigations were carried out to determine the relationship between Needle Penetration Index (NPI) and certain physico-mechanical properties of ignimbirites, a type of pyroclastic rock widely distributed in the Cappadocia Region. For this purpose, a total of 157 cubic and core samples belonging to 17 different groups were collected from various locations within the Cappadocia Region (Nevşehir–Uçhisar, Nevşehir–Kepez, Ürgüp–Dereler, Nevşehir–Türkmenlik, Nevşehir-Derinkuyu and Kayseri–Tomarza).