Fen bilgisi öğretmen adaylarının elektrokimya konusundaki kavram yanılgılarının belirlenmesi
Determination of the science teacher candidates' misconception about electrochemistry
- Tez No: 998399
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL AYDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Elektrokimya konusu daha çok soyut ifadelerin ve sembolik gösterimlerin yer aldığı öğretmen adaylarının öğrenmekte zorlandığı kimya konu alanlarından biridir. Bu çalışma ile fen bilgisi öğretmen adaylarının elektrokimya konusundaki kavram yanılgılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında fen bilgisi öğretmen adaylarının elektrokimya konusundaki bilimsel bilgileri, bilgi eksiklikleri, pozitif yanlış ve negatif yanlış yüzdeleri de hesaplanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama deseni tercih edilerek 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde veriler toplanmıştır. Ölçme aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen dört aşamalı elektrokimya kavram testi kullanılmıştır. Elektrokimya Kavram Testinin (EKT) geçerlik ve güvenirlik çalışmaları 307 fen bilgisi öğretmen adayına uygulanmıştır. Güvenirlik analizleri sonucu testin doğru cevaplardan elde edilen bilimsel bilgi puanı için KR-20 güvenirlik katsayısı .819 yanlış cevaplardan elde edilen kavram yanılgısı puanı için KR-20 güvenirlik katsayısı .702 olarak hesaplanmıştır. Pilot çalışma neticesinde yapılan geçerlik ve güvenirlik analizleri geliştirilen bu testin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu doğrulamış ve devamında asıl uygulamaya geçilmiştir. Geliştirilen EKT'nin Türkiye'nin yedi bölgesinden farklı üniversitelerin fen bilgisi öğretmenliği programına devam eden 710 fen bilgisi öğretmen adayına uygulanmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizi sonucunda; öğretmen adaylarının elektrokimya konusunda aktiflik, indirgenme-yükseltgenme, pil tepkimeleri ve pil gerilimiyle ilgili kavram yanılgılarına sahip olduğu ve bilimsel bilgilerinin yeterli düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda elektrokimya konusuyla ilgili toplamda 37 kavram yanılgısı belirlenmiş olup bu kavram yanılgılarından %10'un üzerinde bir değere sahip olan 9 kavram yanılgısı tespit edilmiş ve alan yazına yeni kavram yanılgısı ifadeleri kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrochemistry is one of the chemistry topics that teacher candidates find difficult to learn, as it involves many abstract expressions and symbolic representations. This study aims to identify the misconceptions of science teacher candidates regarding electrochemistry. Within the scope of the study, the scientific knowledge of science teacher candidates regarding electrochemistry, their knowledge gaps, and their positive and negative error rates were also calculated. Using a cross-sectional survey design, one of the quantitative research methods, data were collected during the spring semester of 2023-2024. The measurement tool used was a four-tier electrochemistry concept test developed by the researcher. The validity and reliability studies of the Electrochemistry Concept Test (ECT) were applied to 307 science teacher candidates. As a result of the reliability analyses, the KR-20 reliability coefficient for the scientific knowledge score obtained from correct answers was calculated as .819, and the KR-20 reliability coefficient for the misconception score obtained from incorrect answers was calculated as .702. The validity and reliability analyses conducted as a result of the pilot study confirmed that the developed test is a valid and reliable measurement tool, and it was subsequently implemented in practice. The developed Electrochemistry Concept Test (ECT) was administered to 710 science teacher candidates enrolled in science teacher education programs at different universities in seven regions of Turkey. As a result of the analysis of the data collected in the study, it was determined that the pre-service teachers had misconceptions above 10% for each question related to electrochemistry - activity, reduction–oxidation, galvanic cell reactions, and cell potential - and that their scientific knowledge was not at a sufficient level. As a result of the study, a total of 37 misconceptions related to the topic of electrochemistry were identified, among which 9 misconceptions with a prevalence of over 10% were determined, thereby contributing new misconception statements to the existing literature.