Preoperatif hasta bilgilendirme zamanlamasının anestezi anksiyetesi üzerindeki etkisinin APAIS, BECK ve VAS anksiyete ölçekleriyle değerlendirilmesi
Assessment of the impact of preoperative patient education timing on anesthesia-related anxiety: A comparative analysis using APAIS, BECK anxiety inventory, and Visual Analog Scale scores
  1. Tez No: 998423
  2. Yazar: BÜŞRA CEYHAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OĞURLU, PROF. DR. KAMİL VARLIK EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu uzmanlık tezinde, ameliyat öncesi hastayı anestezi açısından 24 saatten erken dönemde bilgilendirmek ile ameliyat günü bilgilendirmek arasındaki farkın değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalarda gelişen anksiyete ve panik durumu, hastaların karar verme yetisinde değişime kadar yol açabilen problemleri beraberinde getirmekte ve sonuç olarak hastanın konfor, memnuniyet ve hastaneden ayrılış süresini ve postoperatif komplikasyonlardaki artışı etkilemektedir. Ayrıca hastaların hastane personeline olan güvenleri sarsılabilmekte, tatminleri azalabilmekte buna bağlı olarak da koruyucu hekimliğe ket vurulabilmektedir.Bu doğrultuda, bir gruba anestezi bilgilendirmesi anestezi polikliniğinde değerlendirme sırasında, diğer gruba ise operasyon öncesi cerrahi servis yatışı yapıldıktan sonra cerrahi operasyon öncesi premedikasyon verilmeden hemen önce yapılacak; bilgilendirme öncesi ve sonrası anksiyete düzeyleri karşılaştırılarak ve her iki grup karşılaştırılarak seçilen bilgilendirme zamanlamasının anksiyete üzerindeki etkisi değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma anket temelli ve kesitsel olarak planlandı. Toplam 200 tane çalışma kriterlerini sağlayan hasta alındı. 100 hastaya poliklinik başvurusu sırasında VAS, BECK ve APAIS ölçekleri uygulandı. Aynı hastalar poliklinikte preoperatif bilgilendirildikten sonra aynı gün içerisinde tekrar bu ölçekler uygulanarak kaydedildi. Diğer 100 hasta ise cerrahi operasyon öncesi servis yatışı sırasında VAS, BECK ve APAIS ölçekleri uygulandı. Servis yatışı sırasında cerrahi işlem öncesinde preoperatif bilgilendirme yapıldı ve tekrar bu ölçekler uygulandı. Her iki grupta bilgilendirme zamanlamasının anksiyete skorları üzerindeki etkisi incelendi. Bulgular: Çalışmada preoperatif bilgilendirmenin yapıldığı ortamın hastaların anksiyete, depresyon ve bilgi gereksinimi düzeyleri üzerinde anlamlı etkileri olduğu saptanmıştır. Poliklinik ortamında bilgilendirilen hastalarda VAS, Beck Depresyon Ölçeği ve APAIS anksiyete alt ölçeği (APAISa) skorlarında, servis ortamında bilgilendirilenlere kıyasla hem bilgilendirme öncesi hem de sonrası ölçümlerde anlamlı derecede daha düşük değerler elde edilmiştir (tümü için p<0,001). Değişim skorları incelendiğinde, poliklinik grubunda VAS (−1,10±1,01'e karşı −0,38±0,51), Beck (−4,82±4,07'e karşı −1,80±1,78) ve APAISa farklarının anlamlı düzeyde daha fazla azaldığı görülmüştür (p<0,001). Buna karşın APAIS bilgi gereksinimi alt ölçeği (APAISb) farkları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0,917), ancak postoperatif APAISb skorları poliklinik grubunda daha düşük bulunmuştur (p<0,001). Demografik ve klinik değişkenlere göre yapılan analizlerde; kadın cinsiyet, genel anestezi uygulanması, daha önce cerrahi deneyimin bulunmaması, yüksek eğitim düzeyi, aktif çalışma durumu ve bekâr olma durumunun preoperatif anksiyete, depresyon ve bilgi gereksinimi skorları ile ilişkili olduğu saptanmıştır (p<0,05). Korelasyon analizlerinde yaş, VKİ ve kilo ile tüm psikolojik ölçek skorları arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunurken (r=−0,194 ile −0,726), değişim skorları açısından yaş ile VAS, Beck, APAISa ve APAISb farkları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir (p<0,05). Ayrıca APAISb farkının yaş ve VKİ ile pozitif korelasyon göstermesi, bilgilendirme sonrası bilgi gereksinimindeki azalmanın özellikle bu gruplarda daha belirgin olduğunu ortaya koymuştur. Boy uzunluğu ile psikolojik skorlar arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Bu çalışmada, preoperatif bilgilendirmenin zamanlaması ve yapıldığı ortamın hastaların anksiyete, depresyon ve bilgi gereksinimi düzeyleri üzerinde anlamlı etkileri olduğu gösterilmiştir. Poliklinik ortamında ve cerrahiye daha erken dönemde yapılan bilgilendirmenin, servis ortamında ve ameliyata yakın dönemde yapılan bilgilendirmeye kıyasla anksiyete ve depresif belirtilerde daha belirgin azalma sağladığı saptanmıştır. Preoperatif bilgilendirme, her iki grupta da anksiyete ve bilgi gereksinimini azaltmakla birlikte, bu etkinin poliklinik ortamında daha güçlü olduğu görülmüştür. Demografik ve klinik faktörler değerlendirildiğinde; kadın cinsiyet, genel anestezi uygulanması, daha önce cerrahi deneyimin bulunmaması, yüksek eğitim düzeyi, aktif çalışma durumu ve bekâr olma halinin preoperatif psikolojik yük ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yaş ve vücut kitle indeksinin artmasıyla birlikte bilgilendirme sonrası psikolojik iyileşmenin ve bilgi gereksinimindeki azalmanın daha belirgin olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular, preoperatif bilgilendirmenin yalnızca yapılmasının değil, uygun zamanlama ve uygun ortamda gerçekleştirilmesinin hasta psikolojisi açısından kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, anestezi polikliniklerinde yapılandırılmış, hasta özelliklerine göre bireyselleştirilmiş bilgilendirme yaklaşımlarının standart klinik uygulamalara entegre edilmesinin, perioperatif psikolojik iyilik halini artırmada etkili bir strateji olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and aim: In this specialty thesis, the aim is to evaluate the difference between providing anesthesia-related information to patients more than 24 hours before surgery and providing such information on the day of surgery. Preoperative anxiety and panic may lead to significant problems, including impairment in patients' decision-making capacity, and may consequently affect patient comfort, satisfaction, length of hospital stay, and an increased incidence of postoperative complications. In addition, patients' trust in healthcare professionals may be compromised, and patient satisfaction may decrease, which in turn may negatively impact preventive healthcare practices. Accordingly, anesthesia information will be provided to one group during the preoperative evaluation at the anesthesia outpatient clinic, while the other group will receive anesthesia information after admission to the surgical ward, immediately before surgery and prior to the administration of premedication. Anxiety levels will be assessed before and after the information process, and both groups will be compared to evaluate the effect of the timing of preoperative anesthesia information on anxiety levels. Methods: This study was designed as a questionnaire-based, cross-sectional study. A total of 200 patients who met the inclusion criteria were enrolled. In the outpatient clinic group, 100 patients completed the VAS, BECK, and APAIS scales during their outpatient visit. Following preoperative information provided at the outpatient clinic, the same scales were re-administered and recorded on the same day. The remaining 100 patients were evaluated during their admission to the surgical ward prior to the operation. These patients completed the VAS, BECK, and APAIS scales during ward admission. Preoperative information was provided during the ward stay, immediately before surgery, and the same scales were subsequently re-administered. In both groups, the effect of the timing of preoperative information on anxiety scores was evaluated. Results: The study demonstrated that the setting in which preoperative information was provided had a significant impact on patients' levels of anxiety, depression, and information requirement. Patients who were informed in the outpatient clinic setting had significantly lower VAS, Beck Depression Inventory, and APAIS anxiety subscale (APAISa) scores compared with those informed in the ward setting, both before and after the information was provided (all p<0.001). When change scores were evaluated, the outpatient clinic group showed significantly greater reductions in VAS (−1.10 ± 1.01 vs −0.38 ± 0.51), Beck (−4.82 ± 4.07 vs −1.80 ± 1.78), and APAISa scores compared with the ward group (p<0.001). In contrast, no statistically significant difference was observed between the groups in terms of APAIS information requirement subscale (APAISb) change scores (p=0.917); however, postoperative APAISb scores were significantly lower in the outpatient clinic group (p<0.001). Analyses according to demographic and clinical variables revealed that female sex, the use of general anesthesia, absence of previous surgical experience, higher educational level, active employment status, and being single were significantly associated with higher preoperative anxiety, depression, and information requirement scores (p<0.05). Correlation analyses demonstrated significant negative correlations between age, BMI, and body weight and all psychological scale scores (r=−0.194 to −0.726), whereas positive and significant correlations were found between age and the change scores of VAS, Beck, APAISa, and APAISb (p<0.05). Furthermore, the positive correlation between APAISb change scores and age and BMI indicated that the reduction in information requirement after preoperative information was more pronounced particularly in these groups. No significant relationship was found between height and psychological scale scores. Conclusion: This study demonstrated that both the timing and the setting of preoperative information provision have significant effects on patients' levels of anxiety, depression, and information requirement. Preoperative information delivered in the outpatient clinic setting and at an earlier stage before surgery resulted in a more pronounced reduction in anxiety and depressive symptoms compared with information provided in the ward setting and closer to the time of surgery. Although preoperative information was effective in reducing anxiety and information requirement in both groups, this effect was stronger in patients who were informed in the outpatient clinic. When demographic and clinical factors were evaluated, female sex, the use of general anesthesia, lack of previous surgical experience, higher educational level, active employment status, and being single were found to be associated with greater preoperative psychological burden. In addition, increases in age and body mass index were associated with more pronounced psychological improvement and a greater reduction in information requirement following preoperative information. Overall, these findings indicate that not only the provision of preoperative information but also its delivery at an appropriate time and in an appropriate setting is of critical importance for patient psychology. Accordingly, the integration of structured and individualized preoperative information approaches, tailored to patient characteristics, into routine clinical practice in anesthesia outpatient clinics may represent an effective strategy for enhancing perioperative psychological well-being.