Preoperatif anestezi bilgilendirme zamanının hasta anksiyete skoru ve anestezi yöntem seçimi üzerine etkileri ve değerlendirilmesi
The effects of preoperative anesthesia informing time on patient anxiety score and choice of anesthesia method and evaluation
- Tez No: 494453
- Danışmanlar: UZMAN NURDAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ Bu çalışma ameliyat öncesi hastayı anestezi açısından 24 saatten erken dönemde bilgilendirmek ile ameliyat günü bilgilendirmek arasındaki farkın değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Hastalarda gelişen anksiyete ve panik durumu, hastaların karar verme yetisinde değişime kadar yol açabilen problemleri beraberinde getirmekte ve sonuç olarak hastanın konfor, memnuniyet ve hastaneden ayrılış süresini etkilemektedir. Ayrıca hastaların hastane personeline olan güvenleri sarsılabilmekte, tatminleri azalabilmekte buna bağlı olarak da koruyucu hekimliğe ket vurulabilmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya 01 Temmuz 2017 ile 01 Ağustos 2017 tarihleri arasında, genel cerrahi, kadın doğum ve ortopedi branşlarında, 18-65 yaş arası ameliyat olan 90 hasta dahil edilmiştir. Hastalara ameliyat öncesi ve sonrası; Beck Anksiyete Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Kişisel bilgi formunda operasyonun yapıldığı bölüm, hastanın yaşı, anestezi şekli, hastaya anestezi şeklinin anlatılış zamanı, tercih etkenleri, memnuniyet gibi sorular yer almaktadır. Preoperatif dönemde hastaya anestezi şekli anlatılmış öngörülebilen komplikasyonlar açısından hasta bilgilendirilmiş ve hastanın soruları yanıtlanmıştır. Çalışmanın sonuçları SPSS İstatistik 15.0 programı ile değerlendirilmiştir. BULGULAR VE SONUÇ Çalışmaya dahil edilen 90 hastanın 35'i erkek, 55'i kadın cinsiyete sahiptir. Hastalardan %46,67'sine ameliyat günü anestezi hakkında bilgi verilmiş, %53,33'ü en az ameliyattan bir gün önce bilgilendirilmiştir. Ameliyattan 1 gün önce bilgi verilmesi durumunda anestezi hekiminin etkisi %66 iken ameliyat günü %40'lara düşmüştür. Anestezi seçimlerine bakıldığında erkeklerin %60'ı, kadınların ise %41,82'si bölgesel anestezi tercih etmiştir. Ameliyat sonrası memnuniyet ise ameliyattan en az bir gün önce anlatılması durumunda %77 anestezi memnuniyeti ile sonuçlanmıştır. Erken dönemde bilgilendirilen hastaların anksiyete skorları daha düşük seyretmekte, hastalar anestezi hekimine daha fazla güvenmekte, anestezi seçimini daha kolay yapabilmektedirler. Ancak gebelerde diğer hastalara göre bulgular daha subjektif seyretmektedir. ANAHTAR KELİMELER Ameliyat anksiyetesi, anestezi seçimi, preoperatif anksiyete, operasyon anksiyetesi, anestezi anksiyetesi
Özet (Çeviri)
AIM This study was conducted to evaluate the difference between informing the patients 24 hours before the operation and informing the patients on the operation day. Operation-based anxiety and panic develops in patients, bringing problems that can lead to change in patients' decision-making ability, and consequently affects the patient's comfort, satisfaction, and duration of stay at hospital. In addition, patients' confidence for hospital staff can be shaken, patients' satisfaction can be reduced, and consequently preventive medicine can be avoided. PATIENTS AND METHODS This study was conducted between 01 July 2017 and 01 August 2017; was applied to 90 patients aged 18 to 65 years who underwent surgery in general surgery, gynecology and orthopedics. Pre-operative and post-operative; Beck Anxiety Scale and Personal Information Form were applied to the patients. In the form of personal information; questions were asked about the department in which the operation was performed, the age of the patient, the type of anesthesia, time when the patient was informed about the anesthetic type, preference factors and the satisfaction of the patient. In the preoperative period, the patient was informed about the anesthesia-type, complications and the patient's questions were answered. The results of the study were evaluated with the SPSS Statistics 15.0 program. RESULTS AND CONCLUSIONS Of the 90 patients included in the study, 35 were male and 55 were female. 46.67% of the patients were informed about the type of anesthesia on the day of operation and 53.33% were informed at least one day before the operation. If information was given 1 day before surgery, the effect of the anesthesiologist was reduced from 66% to 40% on the day of surgery. Regarding the choice of anesthesia, 60% of men and 41.82% of women preferred regional anesthesia. Post-operative satisfaction resulted in anesthesia satisfaction of 77% in case of being told at least one day before the operation. The anxiety scores of the patients who are informed early are lower, the patients are more confident to the anesthesiologist and they can choose the type of anesthesia more easily. However, in pregnancies, the findings are more subjective than others. KEYWORDS Operative anxiety, anesthesia selection, preoperative anxiety, anesthesia anxiety