Açıköğretim sistemlerinde derin öğrenme tabanlı ses klonlama modellerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of deep learning-based voice cloning models i̇n open education systems
- Tez No: 998434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı; açıköğretim ve uzaktan eğitim süreçlerinde karşılaşılan eğitmen kısıtlılığı, yüksek stüdyo maliyetleri ve zaman darboğazını aşmak için derin öğrenme tabanlı bir ses klonlama sistemi geliştirmek ve sistemin eğitsel kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Araştırma kapsamında, hedef konuşmacının kısa bir ses kaydından karakteristiğini öğrenebilen OpenVoice v2 ve XTTS v2 mimarileri kullanılarak prototipler geliştirilmiştir. Modellerin performansı; standart Metinden Sese (TTS) mimarisi VITS ve üretken yapay zeka modeli Bark ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Sistemin başarısı; teknik metrikler (WER, Konuşmacı Benzerliği) ve uzman görüşlerine dayalı karma bir yöntemle sınanmıştır. Analizler sonucunda XTTS v2 modeli; 0.69 konuşmacı benzerlik skoru ve %9.9 Kelime Hata Oranı ile doğallık ve anlaşılabilirlik açısından en optimum performansı sergilemiştir. Uzman değerlendirmeleri, sistemin maliyet ve hız avantajı sağladığını doğrulamakla birlikte, uzun ders anlatımlarında oluşabilecek tekdüzeliğin dinleme yorgunluğuna yol açabileceğini ortaya koymuştur. Sonuçlar, ses klonlama teknolojilerinin özellikle ünite özetleri ve podcast gibi mikro öğrenme materyallerinde yüksek potansiyele sahip olduğunu göstermiş; süreçte tam otomasyon yerine insan denetimli hibrit stratejilerin benimsenmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop a deep learning-based voice cloning system to overcome the constraints of instructor availability, high studio costs, and time constraints encountered in open and distance learning processes, and to evaluate the educational usability of the system. Within the scope of the research, prototypes were developed using the OpenVoice v2 and XTTS v2 architectures, which can learn the characteristics of the target speaker from a short voice recording. The performance of the models was analysed comparatively with the standard Text-to-Speech (TTS) architecture VITS and the generative artificial intelligence model Bark. The system's success has been tested using a hybrid method based on technical metrics (WER, Speaker Similarity) and expert opinions. The analysis revealed that the XTTS v2 model delivered the most optimal performance in terms of naturalness and intelligibility, achieving a speaker similarity score of 0.69 and a Word Error Rate of 9.9%. Expert evaluations confirmed that the system offers cost and speed advantages, but also revealed that prosodic monotony in long lectures could lead to listening fatigue. The results show that voice cloning technologies have high potential, particularly in micro-learning materials such as unit summaries and podcasts; it was emphasised that human-controlled hybrid strategies should be adopted in the process rather than full automation.