A quantitative study on physician's brand loyalty in the pharmaceutical industry
İlaç endüstrisinde hekimlerin marka sadakati üzerine nicel bir araştırma
- Tez No: 998451
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Hekimlerin reçeteleme kararları pazar dinamiklerini, tedavi süreçlerini ve marka performansını doğrudan etkilediğinden, ilaçlara olan talebin şekillenmesinde merkezi bir rol oynamaktadırlar. Yüksek rekabetin ve regülasyonların hakim olduğu ilaç sektöründe, hekimlerin marka tercihlerine yön veren faktörlerin anlaşılması, etkin stratejik planlama açısından hayati önem taşımaktadır. Bu çalışma, Türkiye kadın sağlığı ilaç pazarında görev yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının marka sadakatini belirleyen unsurları incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda araştırma, hekimlerin marka sadakatinin demografik ve mesleki özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmakta ve reçeteleme tercihlerini şekillendiren temel faktörleri belirlemektedir. Çalışma kapsamında veriler, İstanbul'daki kamu ve özel sağlık kurumlarında görev yapan 397 kadın hastalıkları ve doğum uzmanına uygulanan yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, açıklayıcı faktör analizleri, güvenilirlik testleri ve hipotez testleri kullanılmıştır. Bulgular, hekimlerin marka sadakati algılarının beş boyutlu bir ölçek yapısı aracılığıyla yakalandığını ortaya koydu: Kurumsal İtibar ve Güven, Tıbbi Mümessil Etkileşimi ve Promosyon Araçları, Erişilebilirlik ve Karşılanabilirlik, İlaç Kalitesi ve Mesleki Etki. Sonuçlar ayrıca hekimlerin genel olarak yüksek düzeyde marka sadakatine sahip olduğunu göstermiştir. Marka sadakati cinsiyet, mesleki deneyim yılı veya günlük reçete hacmine göre anlamlı bir farklılık göstermezken; akademik unvan, yaş ve çalışılan kurum türüne göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Physicians play a central role in shaping pharmaceutical demand, as their prescribing decisions directly influence market dynamics, treatment pathways, and brand performance. In highly competitive and regulated pharmaceutical environments, understanding the factors that guide physicians' brand preferences is therefore essential for effective strategic planning. This study aims to examine the determinants of brand loyalty among obstetricians and gynaecologists in Türkiye within the women's health pharmaceutical market. Accordingly, the research investigates whether physicians' brand loyalty differs based on demographic and professional characteristics and identifies the key factors shaping their prescribing preferences. Within the scope of the study, data were collected through a structured questionnaire administered to 397 obstetricians and gynaecologists practicing in public and private healthcare institutions in Istanbul. Data analysis involved descriptive statistics, exploratory factor analyses, reliability tests, and hypothesis testing. The findings revealed that physicians' brand loyalty perceptions were captured through a five- dimensional scale structure: Corporate Reputation and Trust, PSR Interaction and Promotional Tools, Accessibility and Affordability, Drug Quality, and Professional Influence. The results also demonstrated a high level of overall brand loyalty among physicians. While loyalty did not differ significantly by gender, years of experience, or daily prescription volume, significant differences were observed based on academic title, age, and type of institution.