Tanınmış tanburilerin icralarından hareketle tanburda teknik, üslup ve yorum geliştirme
Developing technique, style, and interpretation on the tanbur based on the performances of renowned tanbur players
  1. Tez No: 998461
  2. Yazar: OZAN TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. MUTLU DEMİR TORUN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmada tanınmış tanburilerin icraları incelenerek, yorum, üslup ve teknik gelişim alanları tespit edilmeye çalışılmıştır. Gelişimin tezdeki bulgular ile sınırlı kalmayıp sürekliliği olması amacıyla da bulgular analitik bir metodolojiyle sınıflandırılmıştır. Dinleyerek analiz ve müzik teorisi kitaplarından faydalanılarak, icralarda yapılan gözlemler müzik elementleri; form, ritim, melodi, dinamik, artikülasyon, süsleme, tını ve müzikal doku başlıkları altında toplanarak analitik bir zemin oluşturulmuştur. Müzik unsurlarının tanımları oldukça detaylı yapılarak hem tez içinde hem de ileride farklı eser dinlemelerinden elde edilecek bulguların tutarlı bir şekilde gruplanması amaçlanmıştır. Ek olarak analizlerde sadece icranın transkripsiyonu değil, kayıtların bilgisayar programı ile oluşturulmuş ses grafikleri üzerinden de bulgular elde edilmiştir. Analizin çok detaylı olması sebebiyle, sadece tek bir eserin üç icracı tarafından yapılan kayıtları incelenmiştir. Tez sonucunda icracıların tüm müzikal elementler üzerinde değişen oranlarda etkisi olduğu görülmüştür. İcracılar eseri yorumlarken bu unsurlarda kendi üsluplarınca değişikliklere gitmişlerdir. Form, ritim, melodi, artikülasyon, süsleme, dinamik ve tını gibi unsurlara icracının yorumunda etki ettiği noktalar açık bir şekilde ortaya konmuştur. Ayrıca aynı eserin üç farklı tanburi tarafından icralarının incelenmesi yorum ve üslup farklarının ortaya konması açısından etkili olmuştur. Tanınmış tanburilerin müzikal unsurlar üzerinde uyguladıklarına benzer değişikliklerin yapılması yoruma katkı sağlayacağı, ayrıca bu tespitlerin uygulanması sürecinde de üslup ve tekniğin gelişeceği söylenebilir. Bu ustaların icralarında uyguladıkları yorumsal farkların anlaşılması, gelecek icralar için aydınlatıcı ve cesaretlendirici olacaktır. Ayrıca uygulanan analiz yönteminin başka çalışmalara da fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the interpretive, stylistic, and technical areas of development by examining the performances of renowned tanbur players. To ensure continuity and not to limit the development to this study, all findings were classified using an analytical methodology. The observations in performances were classified under the musical element titles; form, rhythm, melody, dynamics, articulation, ornamentation, timbre and musical texture based on music theory and listening analysis references to establish an analytical basis. The explanations of the musical elements were defined very detailed to make sure that findings in the thesis and future analyses are grouped systematically. Additionally, findings were obtained not only from the transcriptions of the performances but also from the sound-wave graphics analyzed with a software program. Only one piece recorded by three performers was studied due to the depth of the analysis. As a result of this study, it was observed that performers had an influence on almost all musical elements to varying degrees. The performers made changes to the musical elements in their interpretations based on their personal styles. The impact of elements such as form, rhythm, melody, articulation, ornamentation, dynamics, and timbre on the performer's interpretation has been clearly demonstrated. Additionally, the examination of three different performances of the same piece clarifies the interpretative and stylistic distinctions. It can be stated that applying modifications to musical elements like those made by the tanbur players examined in this thesis may contribute to performers' interpretations, and that using these findings in practice may also support the development of style and technique. Understanding the interpretative differences applied in the performances of these masters will be enlightening and encouraging for future interpretations. Moreover, the analytical method used in this study will also be beneficial for future research.