Dönüşümcü liderlik ile öğretmen öz yeterliği arasındaki ilişki: Öğretmen özerkliğinin aracı rolü
The relationship between transformational leadership and teacher self-efficacy: The mediating role of teacher autonomy.
- Tez No: 998460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT POLATCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, dönüşümcü liderlik ile öğretmen öz yeterliği arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve öğretmen özerkliğinin bu ilişkideki aracı rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Dönüşümcü liderlik, eğitim yöneticilerinin öğretmenleri motive etme, ilham verme ve mesleki gelişimlerini destekleme süreçlerindeki etkisini vurgulayan bir liderlik yaklaşımıdır. Öğretmen öz yeterliği, öğretmenlerin kendi mesleki yeterliklerine ve öğretim süreçlerindeki etkililiklerine ilişkin inançlarını; öğretmen özerkliği ise öğretmenlerin karar alma süreçlerinde sahip oldukları bağımsızlık ve özgürlük düzeyini ifade etmektedir. Araştırma, Türkiye'deki ortaokullarda görev yapan öğretmenler üzerinde yürütülmüştür. Katılımcıların dönüşümcü liderlik, öğretmen öz yeterliği ve öğretmen özerkliği algılarına ilişkin veriler, nicel araştırma yaklaşımıyla anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, dönüşümcü liderliğin öğretmen öz yeterliği üzerindeki etkisini ve öğretmen özerkliğinin bu ilişkideki aracı rolünü incelemek amacıyla korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modelleme (YEM) teknikleriyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, eğitim örgütlerinde dönüşümcü liderliğin önemine dikkat çekmekte ve öğretmen özerkliğini destekleyen liderlik yaklaşımlarının, öğretmenlerin mesleki gelişimleri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, eğitim yöneticilerine ve politika yapıcılara öğretmenlerin mesleki yeterliklerini güçlendirecek liderlik stratejilerinin belirlenmesi konusunda rehberlik sağlamaktadır. Ayrıca öğretmen özerkliğinin artırılmasının eğitim kalitesine katkılarına ilişkin literatüre teorik ve pratik düzeyde önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between transformational leadership and teacher self-efficacy and identifies the mediating role of teacher autonomy in this relationship. Transformational leadership represents a leadership approach that emphasizes the influence of educational administrators in motivating teachers, inspiring them, and supporting their professional development. Teacher self-efficacy refers to teachers' beliefs in their own professional competencies and effectiveness in instructional processes, while teacher autonomy denotes the degree of independence and freedom teachers possess in decision-making processes. The research was conducted among teachers working in public middle schools in Türkiye. Data regarding teachers' perceptions of transformational leadership, self-efficacy, and autonomy were collected through questionnaires within a quantitative research framework. The data were analyzed using correlation analysis and structural equation modeling (SEM) to examine the effects of transformational leadership on teacher self-efficacy and the mediating role of teacher autonomy in this relationship. The findings highlight the significance of transformational leadership in educational organizations and demonstrate that leadership approaches supporting teacher autonomy positively influence teachers' professional development. The results provide guidance for educational administrators and policymakers in developing leadership strategies that strengthen teachers' professional competencies. Furthermore, the study contributes theoretically and practically to the literature by emphasizing the impact of enhanced teacher autonomy on the overall quality of education.