Sıçan modelinde metilen mavisinin mrsa nazal taşıyıcılığına dekolonizan etkisi
The decolonising effect of methylene blue on mrsa nasal carriage in a rat model
- Tez No: 998476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GAZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
SIÇAN MODELİNDE METİLEN MAVİSİNİN MRSA NAZAL TAŞIYICILIĞINA DEKOLONİZAN ETKİSİ, TIBBİ MİKROBİYOLOJİ ANABİLİM DALI, UZMANLIK TEZİ, GAZİANTEP, 2026. Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, metisiline dirençli Staphylococcus aureus'un nazal kolonizasyonunda metilen mavisinin tek başına ve mupirosin ile kombinasyon halinde antibakteriyel, dekolonizan ve etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: In vitro kısımda, klinik örneklerden izole edilen 65 metisiline dirençli Staphylococcus aureus suşu ile Staphylococcus aureus ATCC 43300 ve mupirosin dirençli Staphylococcus aureus suşu olmak üzere toplam 67 suş kullanılmıştır. Metilen mavisinin MİK değerleri agar dilüsyon yöntemi ile belirlenmiş, mupirosin ile birlikte kullanımda oluşan etki disk difüzyon temelli yöntemle değerlendirilmiştir. In vivo kısımda ise Sprague Dawley sıçan modelinde Staphylococcus aureus ATCC 43300 ve mupirosin dirençli Staphylococcus aureus ile nazal kolonizasyon oluşturularak metilen mavisinin farklı dozları ve metilen mavisi–mupirosin kombinasyonlarının dekolonizan etkinliği araştırılmıştır. Bulgular: In vitro analizlerde, metisiline dirençli Staphylococcus aureus izolatlarının MİK90 değeri 64 µg/mL olarak saptanmıştır. Mupirosin dirençli ve duyarlı izolatlarda metilen mavisi ile mupirosin kombinasyonunun antibakteriyel etkinliği anlamlı düzeyde artırdığı belirlenmiştir (p<0,01). In vivo çalışmada, mupirosine dirençli Staphylococcus aureus ve Staphylococcus aureus ATCC 43300 ile kolonize edilen gruplarda, 10000 µg/mL metilen mavisi uygulamasının kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir tedavi etkisi oluşturduğu gösterilmiştir (p = 0,04; p = 0,002). Sonuç: Çalışmamız, metilen mavisinin metisiline dirençli Staphylococcus aureus'un nazal kolonizasyonunda etkili bir dekolonizan ajan olduğunu ve özellikle yüksek dozlarda dekolonizan ajan olarak kullanım potansiyelinin olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
THE DECOLONISING EFFECT OF METHYLENE BLUE ON MRSA NASAL CARRIAGE IN A RAT MODEL, DEPARTMENT OF MEDICAL MICROBIOLOGY, SPECIALIZATION IN MEDICINE THESIS, GAZİANTEP, 2026. Objective: The aim of this thesis was to evaluate the antibacterial, decolonizing, and synergistic effects of methylene blue, used alone and in combination with mupirocin, in the nasal colonization of methicillin-resistant Staphylococcus aureus. Materials and Methods: In the in vitro phase, a total of 67 strains were used, including 65 methicillin-resistant Staphylococcus aureus strains isolated from clinical samples, Staphylococcus aureus ATCC 43300, and mupirocin-resistant Staphylococcus aureus strains. The MIC values of methylene blue were determined using the agar dilution method, and the effect of its use in combination with mupirocin was evaluated using the disk diffusion-based method. In the in vivo phase, nasal colonization was established in a Sprague Dawley rat model with Staphylococcus aureus ATCC 43300 and mupirocin-resistant Staphylococcus aureus, and the decolonizing efficacy of different doses of methylene blue and methylene blue-mupirocin combinations was investigated. Results: In the in vitro analyses, the MIC90 value of methicillin-resistant Staphylococcus aureus isolates was determined to be 64 µg/mL. The combination of methylene blue and mupirocin significantly increased the antibacterial efficacy in both mupirocin-resistant and susceptible isolates (p<0.01). In the in vivo study, in groups colonized with mupirocin-resistant Staphylococcus aureus and Staphylococcus aureus ATCC 43300, 10000 µg/mL methylene blue administration was demonstrated to have a statistically significant treatment effect compared to the control group (p = 0.04; p = 0.002). Conclusion: Our study shows that methylene blue is an effective decolonizing agent in nasal colonization by methicillin-resistant Staphylococcus aureus and may have potential for use as a decolonizing agent, especially at high doses.