İlköğretim okulları bünyesinde bulunan anasınıflarının ve bağımsız anaokullarının risk değerlendirmesi
Risk assessment of kindergarten classes and independent kindergarten schools within primary schools
- Tez No: 998488
- Danışmanlar: PROF. DR. NAKİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
2012 yılında 28339 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe giren“İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”, ülkemizde hem özel hem de kamuya bağlı kurumlarda, özellikle de Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kuruluşlarda iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına verilen önemin artmasına zemin hazırlamıştır. Bu tarihten sonra MEB'e bağlı kurumlarda iş sağlığı ve güvenliği birimleri oluşturulmuş, kurum içindeki iş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri bu birimler tarafından düzenlenip yürütülmeye başlanmıştır. Böylece eğitim yöneticilerinin gündeminde de iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin konular daha fazla yer almaya başlamıştır. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği artık yasal çerçevede düzenlenmiş bir alan ha^line gelmiş ve çeşitli kurumlarda iş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesine başlanmıştır. Ancak bu çalışmaların sahada etkili, kaliteli ve devamlı bir şekilde yürütülebilmesi için, görevli personelin güçlü iletişim kurabilmesi ve çalıştıkları kuruma karşı olumlu bir tutum sergilemesi gerektiği söylenebilir. Okul öncesi eğitimle ilgili yapılan alan kaynak taraması sonucunda; fiziksel çevre sorunları, okul öncesi dönem çocuklarının gelişim yeterlilikleri, oyun ortamlarındaki tehlikeler, okul öncesi eğitiminin genel problemleri, öğretmen nitelikleri ve yönetim süreçlerine ilişkin çalışmaların yoğunluk kazandığı görülmekle birlikte okul öncesi eğitim kurumlarında risk ve risk yönetimi konusu ele alınmış ancak okul öncesi eğitim kurumlarında risk karşılaştırmasına ait bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu araştırma, Çorum İli Merkez İlçede bulunan bağımsız anaokulunda 3 sınıf ve İlkokul bünyesinde 3 sınıf olmak üzere toplam 6 farklı sınıfta yapılmıştır. Hizmet yılları 18-28 yıl arasında değişen 6 branş öğretmenin Fine-Kinney Yöntemiyle yapılan risk değerlerini karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, incelenen anaokulu ve İlkokula bağlı anasınıflarında tespit edilen tehlikeler ile bu tehlikelerden kaynaklanabilecek riskler belirlenmiş ve risk değerleri hesaplanmıştır. Bu çalışmada, aynı sınıf ve okulu paylaşan öğretmenlerin belirlenen riskleri birbirlerinden bağımsız olarak puanlamaları istenmiş ve elde edilen puanların ağırlıklı ortalaması alınarak risk değerlendirme sürecinin daha nesnel ve güvenilir sonuçlar üretmesi amaçlanmıştır. Elde edilen riskler, derslikler, tuvaletler, mutfak ve bahçe olmak üzere dört kategoriye ayrılmış ve bulgular tablolar halinde sunulmuştur. Her bir tehlikeye ilişkin oluşturulan çözüm önerileri tablolarda gösterilmiş, ardından ikinci risk değerleri hesaplanmıştır. Alınacak önlemler uygulandığında bu ikinci risk değerlerinin başlangıçtaki değerlere göre düştüğü ve tüm risklerin kabul edilebilir seviyeye indiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The“Occupational Health and Safety Law,”which came into force in 2012 with its publication in the Official Gazette No. 28339, paved the way for increased emphasis on occupational health and safety practices in both private and public institutions in our country, especially those affiliated with the Ministry of National Education. Since then, occupational health and safety units have been established within institutions affiliated with the Ministry of National Education, and occupational health and safety activities within these institutions have been organized and implemented by these units. As a result, issues related to occupational health and safety have begun to occupy a more prominent place on the agenda of education administrators. In our country, occupational health and safety has now become a legally regulated field, and occupational safety specialists have begun to be assigned to various institutions. However, for these efforts to be carried out effectively, with high quality, and continuously in the field, it can be said that the assigned personnel need to be able to establish strong communication and exhibit a positive attitude towards the institution they work for. A literature review on preschool education revealed that while studies focused heavily on physical environmental issues, developmental competencies of preschool children, hazards in play environments, general problems in preschool education, teacher qualifications, and management processes, the topic of risk and risk management in preschool institutions was also addressed. However, no studies comparing risks in preschool institutions were found. This research was conducted in a total of six different classes: three classes in an independent kindergarten and three classes within a primary school in the central district of Çorum Province. The aim was to compare risk values determined using the Fine-Kinney Method for six subject teachers with 18-28 years of service. As a result of the evaluations, the hazards identified in the examined kindergarten and primary school-affiliated preschool classes, and the risks that may arise from these hazards, were determined, and risk values were calculated. In this study, teachers sharing the same classroom and school were asked to independently rate the identified risks, and a weighted average of these scores was taken to ensure a more objective and reliable risk assessment process. The identified risks were divided into four categories: classrooms, restrooms, kitchen, and garden, and the findings were presented in tables. Proposed solutions for each hazard were shown in the tables, and then secondary risk values were calculated. It was concluded that when the proposed measures were implemented, these secondary risk values decreased compared to the initial values, and all risks were reduced to an acceptable level.