Üçüncü sınıf öğrencilerinin yaz tatilinde okuma alanında öğrenme kaybı ve nedenleri
Summer vacation learning loss and causes in reading among third grade students
- Tez No: 998489
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin okuma alanına ilişkin yaz tatili döneminde öğrenme kaybı yaşayıp yaşamadıklarını ve öğrencilerin kayıp yaşama ya da yaşamama nedenlerini belirlemek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda karma araştırma yaklaşımına ait temel desenlerden açıklayıcı sıralı desen kullanılarak araştırmanın önce nicel verileri 2022-2023 eğitim öğretim yılı sonu (mayıs-haziran ayları) ve 2023-2024 eğitim öğretim yılı başında (eylül-ekim ayları) Sivas ili merkezinde bulunan bir ilkokulun üçüncü sınıf kademesinde toplam dört sınıfta öğrenim gören 120 öğrenciden araştırmacı tarafından geliştirilen Okuma Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasındaki nitel veriler, nicel verilerin analizi yapıldıktan sonra maksimum çeşitlilik örneklemesi ile nicel uygulamanın katılımcılarının içinden seçilen 16 öğrenciden araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış Görüşme Formu ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS-25 programı, nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarında ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin yaz tatili sonrası okuma alanında öğrenme kayıpları yaşadığı görülmüştür. Araştırmanın nitel sonuçlarında ise bu öğrenme kayıplarının; öğrencinin okumaya karşı yaklaşımı, düzenli kitap okuma alışkanlığı, yaz tatilini geçirme biçimi, anne ve babanın eğitim durumu, ailenin sosyoekonomik durumu ve ödevler ile ilgili bulgular nedenlerinden kaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether third-grade elementary school students experience learning loss in reading during the summer vacation period and to identify the reasons why students experience or do not experience such loss. For this purpose, by using the explanatory sequential design, which is one of the basic designs of the mixed research approach, the quantitative data of the study were collected at the end of the 2022-2023 academic year (May-June) and the beginning of the 2023-2024 academic year (September-October) from one hundred and twenty students studying in four classes in the third grade of a primary school in the center of Sivas province using the Reading Assessment Form developed by the researcher. After the analysis of the quantitative data, the qualitative data in the second stage of the study were collected from sixteen students selected from the participants of the quantitative application using maximum variation sampling, using the semi-structured interview form developed by the researcher. SPSS-25 program was used in the analysis of the quantitative data, and content analysis was used in the analysis of the qualitative data. The quantitative results of the study showed that the third grade primary school students experienced learning losses in the field of reading after the summer vacation. The qualitative results of the study showed that these learning losses; It has been determined that these differences are due to the student's approach to reading, regular reading habits, the way he/she spends the summer holiday, education level of the parents, the socioeconomic status of the family and findings regarding homework assignments.