Ortaokul stem uygulamalarının bybee bütünleşik stem modellerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of middle school stem practices based on bybee's integrated stem models
- Tez No: 998514
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA AYŞE KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, STEM alanında gerçekleştirilen çalışmaların Bybee'nin Bütünleşik STEM Modeli çerçevesinde hangi bütünleşme düzeylerinde konumlandığını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda farklı ülkelerde yürütülmüş, kamp, ders, proje, atölye ve okul dışı öğrenme etkinliklerini içeren toplam 54 çalışma doküman incelemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Veriler, nitel doküman incelemesi ve betimsel içerik analizi yoluyla çözümlenmiş; her çalışma, Bybee'nin dokuz basamaklı bütünleşik STEM modeli doğrultusunda sınıflandırılmıştır. Ayrıca çalışmaların yürütüldüğü bölgesel birlikler (örneğin NAFTA, Avrupa Birliği, BRICS, Türk Devletleri Teşkilatı, Afrika odaklı girişimler) ile bütünleşme düzeyleri arasındaki ilişki de incelenmiştir. Bulgular, STEM uygulamalarının önemli bir bölümünün hâlâ fen odaklı ya da çok disiplinli ancak sınırlı bütünleşmeye sahip modellerde yoğunlaştığını; disiplinlerarası ve özellikle transdisipliner düzeydeki uygulamaların sayıca oldukça sınırlı kaldığını göstermiştir. NAFTA bölgesinde yer alan çalışmaların hem sayı hem de model çeşitliliği bakımından belirgin biçimde baskın olduğu; buna karşılık diğer bölgesel birliklerde daha sınırlı ve çoğunlukla orta düzey bütünleşmeye sahip uygulamaların tercih edildiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, bütünleşik STEM eğitiminin kuramsal olarak güçlü şekilde savunulmasına karşın uygulamada üst düzey bütünleşme modellerine geçişin kademeli ve dengesiz ilerlediğini ortaya koymakta; öğretmen eğitimi, öğretim programı geliştirme ve uluslararası iş birlikleri açısından çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how academic studies conducted in the field of STEM are positioned within the integration levels proposed by Bybee's Integrated STEM Model. To this end, a total of 54 studies—including camps, courses, projects, workshops, and out-of-school learning activities conducted in various countries—were analyzed using the document analysis method. The data were examined through qualitative document analysis and descriptive content analysis, and each study was classified according to Bybee's nine-level integrated STEM model. In addition, the relationship between the integration levels and the regional blocs in which the studies were conducted (e.g., NAFTA, European Union, BRICS, Organization of Turkic States, Africa-focused initiatives) was explored. The findings indicate that a substantial proportion of STEM implementations are still concentrated in science-centered or predominant multidisciplinary models with limited integration, whereas interdisciplinary and especially transdisciplinary implementations remain relatively scarce. Studies from the NAFTA region were found to be clearly dominant in terms of both quantity and diversity of models, while those from other regional blocks were fewer in number and mostly situated at moderate integration levels. Overall, the results suggest that, although integrated STEM education is strongly supported at the theoretical level, the transition to higher-order integration models in practice is gradual and uneven. Based on these findings, several implications and recommendations are offered for teacher education, curriculum development, and international collaboration in STEM education.