BİREYSEL VE İŞBİRLİKLİ ÖĞRENME ORTAMLARINDA MATEMATİKSEL MODELLEME SÜREÇLERİ: SEKİZİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ ÜZERİNE BİR ÇOKLU DURUM ÇALIŞMASI
MATHEMATİCAL MODELİNG PROCESSES İN INDİVİDUAL AND COOPERATİVE LEARNİNG ENVİRONMENTS: A MULTİPLE CASE STUDY OF EİGHTH-GRADE STUDENTS
  1. Tez No: 998534
  2. Yazar: BEYZA ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematiksel modelleme etkinliklerinin bireysel ve işbirlikli öğrenme ortamlarında uygulanmasının 8. sınıf öğrencilerinin matematiksel modelleme yeterlilikleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2025-2026 eğitim ve öğretim yılının birinci döneminde Sakarya ili Hendek ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan toplam 64 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubu, iki şubeden oluşmakta olup, sınıflardan birinde bireysel öğrenme, diğer şubede ise işbirlikli öğrenme yöntemi uygulanmıştır. Öğrencilerin haftalık olarak uygulanan modelleme sorularını kendi aralarında paylaşmalarının çalışmanın geçerlik ve güvenirliğini olumsuz etkileyebileceği öngörüldüğünden, bireysel ve işbirlikli öğrenme yaklaşımına göre oluşturulan sınıflara aynı modelleme soruları birer ders arayla araştırmacı gözetiminde uygulanmıştır. Bu araştırmada matematiksel modelleme etkinlikleri aracılığıyla toplanan veriler, bütüncül çoklu durum yaklaşımı doğrultusunda analiz edilmiştir. Çalışmada bireysel ve işbirlikli öğrenme grupları ayrı birer durum olarak ele alınmış; her grup kendi sınıf içi dinamikleri ve öğrenme süreci bağlamında yanıtladığı matematiksel modelleme etkinlikleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Öğrencilerin matematiksel modelleme etkinliklerine verdikleri yanıtlar, araştırmacı tarafından geliştirilen“Matematiksel Modelleme Sürecini Değerlendirme Rubriği”kullanılarak incelenmiştir. Sekizinci sınıf öğrencilerinden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, elde edilen bulgular, öğrencilerin modelleme yeterliliklerinin yalnızca doğru sonuca ulaşma becerisiyle sınırlı olmadığını, sürecin anlaşılması, sadeleştirilmesi, matematikselleştirilmesi, matematiksel işlemlerin gerçekleştirilmesi, sonuçların yorumlanması ve doğrulanması gibi birbirini takip eden süreçlerde farklı biçimlerde ortaya çıktığını göstermektedir. Bu durum, matematiksel modellemenin çok yönlü bir yapıya sahip olduğunu ortaya koyan çalışmalarla paralellik göstermektedir. Araştırma bulguları, iş birliğine dayalı öğrenme ortamlarının matematiksel modelleme yeterliliklerinin gelişimine daha fazla katkı sağladığını göstermektedir. Bu doğrultuda, öğretim programlarında iş birliğine dayalı öğrenmeyi destekleyen etkinliklerin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of implementing mathematical modeling activities in individual and collaborative learning environments on the mathematical modeling competencies of 8th-grade students. The study group consists of a total of 64 eighth-grade students attending a public school in Hendek district of Sakarya province during the first semester of the 2025-2026 academic year. The study group comprises two classes; the intervention was implemented using the individual learning method in one class and the collaborative learning method in the other. Since it was anticipated that students sharing the weekly modeling questions among themselves could negatively affect the validity and reliability of the study, the same modeling questions were applied to the classes formed according to the individual and collaborative learning approaches, one lesson apart, under the supervision of the researcher. In this research, the data collected through mathematical modeling activities were analyzed in accordance with the holistic multiple case approach. In this study, the data collected through mathematical modeling activities were analyzed in accordance with the holistic multi-situational approach. In the study, the individual and collaborative learning groups were treated as separate cases; each group was evaluated within the context of its own classroom dynamics and learning process. In the first phase, the individual and collaborative learning groups were evaluated holistically within their own groups. Students' responses to mathematical modeling activities were examined using the“Mathematical Modeling Process Evaluation Rubric”developed by the researcher. In the evaluation of data obtained from eighth-grade students, the findings indicate that students' modeling competencies are not limited solely to the ability to reach the correct result but manifest in various forms across sequential processes such as understanding the process, simplifying it, mathematizing it, performing mathematical operations, interpreting results, and verifying them. This aligns with studies highlighting that mathematical modeling possesses a multifaceted structure. Furthermore, as the research findings suggest that collaborative learning environments are more effective in developing modeling competencies, it is necessary to include activities that support collaborative practices in the curriculum.