İlköğretim Matematik Öğretmenlerinin Pedagojik/Öğretimsel Yaklaşım Boyutu ÜzerindenÖğretmen Kültürünü Anlamlandırmaları: Yorumlayıcı Fenomenolojik Bir Analiz
Primary School Mathematics Teachers' Meaning-Making of Teacher Culture through the Dimension of Pedagogical/Instructional Approaches: An Interpretative Phenomenological Analysis
  1. Tez No: 998543
  2. Yazar: EVİN BAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ilköğretim matematik öğretmenlerinin pedagojik/öğretimsel yaklaşımlarını ve bu yaklaşımlar üzerinden oluşan öğretmen kültürünü nasıl anlamlandırdıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Öğretmen kültürü, mesleki değerler, deneyimler ve pedagojik uygulamaları şekillendirirken, literatürde pedagojik yaklaşım boyutu üzerine yapılan nitel çalışmalar sınırlıdır. Araştırma, yorumlayıcı fenomenolojik analiz (IPA) yöntemi ile öğretmenlerin ders planlama, yöntem ve teknik seçimi ile karar alma süreçlerini derinlemesine ele alacaktır. Katılımcılar, Batman ilinde görev yapan 8–12 ilköğretim matematik öğretmeninden kartopu örnekleme yöntemi ile seçilecektir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılacak, analiz sürecinde tematik kategoriler oluşturularak öğretmen deneyimleri yorumlanacaktır. Çalışmanın bulguları, öğretmen kültürünün pedagojik boyutuna ilişkin niteliksel bir derinlik sunacak ve öğretmen eğitimi ile uygulamalar için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how primary school mathematics teachers interpret their pedagogical/teaching approaches and the teacher culture that emerges from these approaches. Teacher culture shapes professional values, experiences, and pedagogical practices; however, qualitative studies focusing specifically on the pedagogical dimension are limited in the literature. Using interpretative phenomenological analysis (IPA), the study will explore teachers' lesson planning, method and technique selection, and decision-making processes in depth. Participants will consist of 8–12 primary school mathematics teachers in Batman, selected through snowball sampling. Semi-structured interviews will be used for data collection, and thematic categories will be developed to analyze and interpret teachers' experiences. The findings are expected to provide qualitative insights into the pedagogical dimension of teacher culture and offer guidance for teacher education programs and practical classroom applications.