Fibromiyalji sendromu olan ve olmayan bireylerde kas gücü, kas kuvveti, kas kalınlığı, D vitamini düzeyi ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 998554
  2. Yazar: TUĞÇE MERYEM BUCAĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, fibromiyalji sendromu olan ve olmayan bireylerde kas gücü, kas kuvveti, kas kalınlığı, D vitamini seviyesini ve uyku kalitesini değerlendirmek, olası risk faktörlerini ortaya koymaktır. Çalışmaya 40 Fibromiyalji sendromu (FMS) tanısı olan hasta ile 40 sağlıklı birey kontrol grubu olmak üzere toplam 80 kişi alındı. Katılımcıların demografik ve klinik ölçümleri kaydedildi. Tüm katılımcılara izokinetik sistem ile kas gücü ve kas kuvveti ölçümü yapıldı, ultrason (USG) ile kuadriseps kas kalınlığı ölçümü yapıldı, son 3 ay içindeki D vitamini ölçümleri kaydedildi, uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) skoru hesaplandı. Yapılan analizler sonucunda izokinetik test ölçümleri ve USG ölçüm sonuçları tüm parametrelerde FMS hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı daha düşük tespit edildi (p<0.05). D vitamini düzeyleri ve PUKİ skorları FMS grubunda daha yüksek saptandı. Yapılan çok değişkenli lineer regresyon analizlerinde FMS grubunda ekstansör 60 °/sn maksimal tork, ekstansör 180 °/sn maksimal tork değerleri ile kuadriseps kalınlığı, egzersiz yapma sıklığı arasında anlamlı ilişki tespit edildi. FMS grubunda kas gücü ve kuvvetindeki düşüklüğün kuadriseps kas kalınlığındaki düşüklük ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate muscle strength, muscle power, muscle thickness, vitamin D levels, and sleep quality in individuals with and without fibromyalgia syndrome (FMS), and to identify possible risk factors. A total of 80 participants were included in the study: 40 patients diagnosed with fibromyalgia syndrome and 40 healthy individuals as the control group. Demographic and clinical measurements of the participants were recorded. Muscle strength and power were measured using an isokinetic system for all participants, quadriceps muscle thickness was measured using ultrasound (USG), vitamin D levels from the past three months were recorded, and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) score was calculated to assess sleep quality. As a result of the analyses, isokinetic test measurements and USG results were found to be statistically significantly lower in all parameters in the FMS patient group (p<0.05). Vitamin D levels and PSQI scores were found to be higher in the FMS group. In multivariate linear regression analyses, a significant relationship was found between the FMS group's extensor 60°/s peak torque, extensor 180°/s peak torque values, quadriceps thickness, and frequency of exercise. It is considered that the decrease in muscle strength and power in the FMS group is related to the reduced quadriceps muscle thickness.