Paraşüt kanopi tekstil özelliklerinin uçuş performansın parametrelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of parachute canopy textile properties on flight performance parameters
  1. Tez No: 998577
  2. Yazar: EBRU BAHÇECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, kargo paraşütü geliştirilmesinde aerodinamik karakteristiği belirleyen/ etkileyen parametrelerin düşme hızı üzerindeki etkisi nümerik yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Kargo paraşütleri, güvenli ve kontrollü iniş gerektirdiğinden düşme hızı bu bağlamda önemli bir mühendislik problemidir. Çalışma kapsamında, paraşüt sistemlerindeki akış davranışı modellenmiş, bu çalışma özelinde tasarlanan iki farklı kumaşa ait porozite ve poroziteye bağlı permeabilite değerlerinin etkileri LS-Dyna ICFD çözücüsü ile incelenmiştir. Çeşitli porozite ve permeabilite değerleri kapsamında elde edilen hız alanları karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak sistemin düşme hızını ön görebilmek amacıyla MATLAB ortamında tasarımı yapılan iki kumaş konfigürasyonunun sayısal analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu modelleme sayesinde kumaşın permeabilite ve kalınlığı gibi parametrelerinin düşme hızına etkileri analiz edilmiş; elde edilen sonuçların LS-Dyna ICFD analiz çıktılarındaki akış karakteristikleri ile tutarlı olduğu gösterilmiştir. Elde edilen çıktılar, porozite ve buna bağlı parametrelerin kargo paraşütü geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, deneysel maliyetin yüksek olduğu kargo paraşütleri sistemlerinde nümerik yönteme dayalı bir tasarım çerçevesi sunmakta ve ileride gerçekleştirilecek çalışmalar için bir altyapı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the effect of parameters determining/influencing the aerodynamic characteristics on the descent speed in the development of cargo parachutes was investigated using numerical methods. Since cargo parachutes require safe and controlled landing, descent speed is an important engineering problem in this context. Within the scope of the study, the flow behavior in parachute systems was modeled, and the effects of porosity and porosity-dependent permeability values of two different fabrics designed specifically for this study were investigated using the LS-Dyna ICFD solver. The velocity fields obtained for various porosity and permeability values were compared. Additionally, numerical analyses of two fabric configurations designed in the MATLAB environment were performed to predict the system's descent speed. This modeling allowed the analysis of the effects of fabric parameters such as permeability and thickness on the descent speed; the results obtained were shown to be consistent with the flow characteristics in the LS-Dyna ICFD analysis outputs. The obtained outputs reveal that porosity and related parameters play an important role in cargo parachute development. This study presents a numerical method-based design framework for cargo parachute systems, where experimental costs are high, and establishes a foundation for future studies.