Bir paraşüt simülatörünün tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of a parachute simulator
- Tez No: 598821
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Paraşüt eğitim simülatörü, serbest düşme pozisyonundan başlayarak kullanıcılara, gerçekliğe çok yakın senaryo ve grafiklere sahip eğitim veren ve bu eğitimi gerçeğe yakın uygulayabilen güçlü bir simülasyon aracıdır. Paraşüt simülatörü, paraşüt kullanıcılarına kısa sürede ve güvenli bir ortamda eğitim, planlama ve görev hazırlığı becerilerini geliştirmek için uygun maliyetli bir çözüm sağlamaktadır. Paraşüt eğitim simülatörü 3D sanal görüntüler ile kullanıcılara gerçek bir atlama deneyimi için gerekli tüm paraşüt dinamiklerini ve kontrolünü etkili bir şekilde sağlar. Sistem, yüksek çözünürlüklü görsel veri tabanı ile sanal gerçeklik kullanarak görev hazırlığı ve performansını geliştirirken, çok çeşitli hava koşullarında, rüzgâr ve acil durumlar altında önemli becerilerin gerçek zamanlı olarak uygulanmasını sağlar. Paraşüt simülatörü eğitimi serbest düşme hareketi ile başlar. Paraşüt kullanıcı tarafından açıldıktan sonra, paraşüt kontrol ipleri ile kullanıcı tarafından kontrol edilerek belirtilen noktaya inmesi amaçlanmaktadır. Bir paraşüt simülatör eğitim sistemi genel olarak paraşüt eğitim ünitesi, görsel sistem, eğitmen konsolu, çevresel ses sistemi ve haberleşme sisteminden oluşur. Bu çalışmada, bir paraşüt simülatörü için örnek tasarım prosedürü ve örnek bir simülatör uygulaması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Parachute training simulator is a powerful simulation tool that gives training starting from the position of free fall to jumpers with scenarios and graphics that are very close to reality and that can perform this education close to reality. Parachute simulator is a cost-effective solution for paratroopers to enhance training, planning, practicing skills and mission readiness in a short notice and safe environment. Parachute training simulator designed parachute training with 3D virtual images which are effective additions to master all the necessary parachute dynamics and control by providing a real jump experience to the staff. The system provides a real-time practice of the crucial skills under a wide range of weather conditions and wind and emergency situations while improving mission readiness and performance by using virtual reality with a high resolution visual database. Parachute simulator training starts with free fall motion. After the parachute is turned on by the user, it is aimed to be controlled by the parachute control rivers (ripcord) to land at the specified point. A parachute simulator training system generally includes a parachute training unit. A visual system, an instructor console, environmental voice and an intercom are the basic parts of this unit. In this study, the sample of design procedure is explained for a parachute simulator.