Finansal gelişimin vergi gelirlerine etkisi
The impact of financial development on tax revenues
- Tez No: 998588
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY İSLATİNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de finansal gelişmenin vergi gelirleri üzerindeki etkisi hem teorik hem de ampirik olarak ele alınmıştır. Çalışmada 2000-2024 dönemine ait yıllık veriler kullanılmıştır. Vergi gelirlerinin GSYİH içindeki payı bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Finansal gelişmeyi temsil eden göstergeler olarak para arzı, özel sektöre verilen krediler ve banka mevduatları modele dahil edilmiştir. Uygulamada VAR modeli, Granger nedensellik testi, etki-tepki analizleri ve varyans ayrıştırması yöntemlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlar finansal gelişme ile vergi gelirleri arasında anlamlı ve çift yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of financial development on tax revenues in Turkey both theoretically and empirically. Annual data covering the period 2000-2024 was used. The share of tax revenues in GDP was selected as the dependent variable. Money supply, private sector loans, and bank deposits were included as indicators of financial development. VAR model, Granger causality test, impulse-response analysis, and variance decomposition methods were applied. The results indicate a significant bidirectional relationship between financial development and tax revenues.