Evli bireylerin manevi iyi oluş düzeyleri ile evlilik doyumu ve algılanan romantik ilişki kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between the spiritual well-being of married individuals and their marital satisfaction and perceived quality of romantic relationship
  1. Tez No: 998592
  2. Yazar: MERVE GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada evli bireylerin manevi iyi oluş düzeyleri ile evlilik doyumu ve algılanan romantik ilişki kalitesi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırılan değişkenlere ait kuramsal bilgiler kuramsal çerçeve kısmında sunulmuştur. Araştırma deseni olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 21-69 yaş arası evli bireyler oluşturmaktadır. Çalışma 339'u kadın 151'i erkek olmak üzere 490 evli bireyin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek için Kişisel Bilgi Formundan yararlanılmıştır. Ölçme aracı olarak Üç Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeği, Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği ve İlişki Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre evli bireylerin evlilik doyumları cinsiyetlerine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermezken erkek katılımcıların algılanan romantik ilişki kalitesi puanlarının kadın katılımcılara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Evli bireylerin evlilik doyumu ve algılanan romantik ilişki kalitesi puanları evlilik süresine göre incelendiğinde ise 20 yıl üstü evli bireylerin evlilik doyumu ve algılanan romantik ilişki kalitesi puanlarının 1-5 yıl arası evli bireylere kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük olduğu görülmüştür. Kadın katılımcıların çalışma durumuna göre evlilik doyumu ve algılanan romantik ilişki kalitesi puanları ise anlamlı şekilde farklılık göstermemektedir. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda evli bireylerin manevi iyi oluş düzeyleri ile evlilik doyumları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Evli bireylerde manevi iyi oluş ile evlilik doyumu arasındaki yordayıcı ilişkiler araştırıldığında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bir başka deyişle evli bireylerde manevi iyi oluş arttıkça evlilik doyumu düzeyi de artmaktadır. Bir diğer değişken olan algılanan romantik ilişki kalitesi ile manevi iyi oluş arasındaki ilişki incelendiğinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Evli bireylerde manevi iyi oluş ile algılanan romantik ilişki kalitesi arasındaki yordayıcı ilişkiler araştırıldığında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Yani evli bireylerde manevi iyi oluş düzeyi arttıkça algılanan romantik ilişki kalitesinin de arttığı görülmüştür. Elde edilen bu bulgular ilgili alan yazında tartışılmış ve gelecekte yapılacak olan araştırmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationships between the spiritual well-being levels of married individuals and their marital satisfaction and perceived quality of romantic relationships. Theoretical information regarding the variables under investigation is presented in the theoretical framework section. A correlational survey design was used as the research design. The study group consisted of married individuals aged 21-69. The study was conducted with the participation of 490 married individuals, 339 of whom were women and 151 men. A Personal Information Form was used to determine the demographic information of the participants. The Three-Factor Spiritual Well-being Scale, the Perceived Quality of Romantic Relationship Scale, and the Relationship Satisfaction Scale were used as measurement tools. According to the findings, while the marital satisfaction of married individuals did not differ significantly according to gender, it was observed that the perceived quality of romantic relationships scores of male participants were significantly higher than those of female participants. When marital satisfaction and perceived romantic relationship quality scores of married individuals were examined according to the duration of marriage, it was observed that individuals married for more than 20 years had significantly lower scores for marital satisfaction and perceived romantic relationship quality compared to those married for 1-5 years. However, there was no significant difference in marital satisfaction and perceived romantic relationship quality scores according to employment status. The findings of the study revealed a significant positive correlation between the levels of spiritual well-being and marital satisfaction among married individuals. When the predictive relationships between spiritual well-being and marital satisfaction were investigated in married individuals, a significant positive correlation was found. In other words, as spiritual well-being increases in married individuals, the level of marital satisfaction also increases. When the relationship between perceived romantic relationship quality and spiritual well-being was examined, a significant positive correlation was found. When the predictive relationships between spiritual well-being and perceived romantic relationship quality were investigated in married individuals, a significant positive correlation was found. That is, as the level of spiritual well-being increases in married individuals, the perceived romantic relationship quality also increases. These findings were discussed in the relevant literature, and suggestions were made for future research.