Koroner arter bypass greft cerrahisi sonrası göğüs tüpü çıkarılması ile ilişkili ağrı ve anksiyeteye vibrasyon ve soğuk uygulamanın etkisi
Effect of vibration and cold application on chest tube removal pain and anxiety after coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 998647
  2. Yazar: ÖYKÜ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Anestezi ve Reanimasyon, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Nursing, Anesthesiology and Reanimation, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Koroner arter bypass greft cerrahisi sonrası göğüs tüplerinin çıkarılması şiddetli ağrı ve anksiyeteye neden olmakta; bu durum iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu kapsamda, farmakolojik olmayan girişimlerin hemşirelik bakımına entegrasyonu, multidisipliner ağrı ve anksiyete yönetiminde önemli bir gereksinimdir. Bu araştırma, koroner arter bypass greft cerrahisi sonrası göğüs tüpü çıkarılması ile ilişkili ağrı ve anksiyeteye vibrasyon ve vibrasyon ile soğuk uygulama birleşiminin etkisini belirlemek amacıyla, tek-kör randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Eylül 2024-Haziran 2025 tarihleri arasında bir Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'ne başvuran hastalar; örneklemini ise araştırma kriterlerine uyan 93 hasta oluşturdu. Araştırmaya katılmayı kabul eden hastalar randomize olarak, vibrasyon (n=31), vibrasyonun ile soğuk uygulama (n=31) ve kontrol grubuna (n=31) atandı. Hastaların ağrı düzeyi Görsel Analog Skala ile, anksiyete düzeyleri Durumluk Anksiyete Envanteri (STAI-I) ile değerlendirildi. Ölçümler göğüs tüpü çıkarılmadan önce iki, çıkarılması sırasında bir ve çıkarıldıktan sonra üç kez olmak üzere toplam altı kez yapıldı. Araştırmaya katılan hastaların tanıtıcı ve klinik özellikleri benzerdi (p>0,05). Bulgular, vibrasyon uygulamasının, göğüs tüpü çıkarılması ile ilişkili ağrı ve anksiyete düzeylerinin azaltılmasında anlamlı derecede etkili olduğunu ortaya koydu (p<0,001). Vibrasyona soğuk uygulamanın eklenmesiyle oluşturulan girişim, ağrı ve anksiyete düzeylerinin azaltılmasına ek olarak, yaşamsal bulguların daha stabil bir seyir izlemesine katkı sağladı. Vibrasyon uygulanan grubun uygulamaya yönelik memnuniyetten daha yüksek puanlar aldığı belirlendi (p=0,006). Sonuç olarak, vibrasyon uygulaması, göğüs tüpü çıkarılması ilişkili ağrı ve anksiyetenin azaltılmasında etkili, güvenli ve uygulanabilir bir hemşirelik girişimidir. Vibrasyona soğuk uygulamanın eklenmesi, uygulamanın etkinliğini güçlendirirken; vibrasyonun tek başına da ağrıyı ve anksiyeteyi azaltmada yüksek etkinlik göstermesi ve yüksek düzeyde uygulama memnuniyeti sağlaması güçlü bir girişim seçeneği olduğunu ortaya koydu. Bu doğrultuda, vibrasyon uygulamasının koroner arter bypass greft cerrahisi sonrası göğüs tüplerinin çıkarılması ile ilişkili ağrı ve anksiyetenin yönetiminde hemşirelik bakımına entegre edilmesi; ayrıca uygulamanın etkisini artırmak amacıyla, uygun klinik koşullar sağlanarak vibrasyona soğuk uygulamanın eklendiği girişimin hemşireler tarafından uygulanması önerilir.
Özet (Çeviri)
Removal of chest tubes after coronary artery bypass graft surgery causes severe pain and anxiety, which can negatively affect the recovery process. In this context, the integration of non-pharmacological interventions into nursing care is an important requirement in multidisciplinary pain and anxiety management. This study was conducted with a single-blind randomized controlled experimental design to determine the effects of vibration and a combination of vibration and cold application on the pain and anxiety associated with chest tube removal after coronary artery bypass graft surgery. The study population consisted of patients admitted to a Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital between September 2024 and June 2025. The sample consisted of 93 patients who met the research criteria. Patients who agreed to participate in the study were randomly assigned to the vibration group (n=31), the vibration and cold application group (n=31), and the control group (n=31). The pain levels of the patients were assessed using the Visual Analog Scale, and anxiety levels were assessed using the State Anxiety Inventory (STAI-I). The measurements were taken a total of six times: twice before chest tube removal, once during removal, and three times after removal. The descriptive and clinical characteristics of the participating patients were similar (p>0.05). The findings revealed that vibration therapy was significantly effective in reducing pain and anxiety levels associated with chest tube removal (p<0.001). The intervention, which included cold therapy combined with vibration, not only reduced pain and anxiety levels but also contributed to a more stable course of vital signs. The vibration group scored higher in satisfaction with the intervention (p=0.006). In conclusion, vibration therapy is an effective, safe, and feasible nursing intervention for reducing pain and anxiety associated with chest tube removal. Adding cold therapy to vibration strengthened the effectiveness of the intervention; the high effectiveness of vibration alone in reducing pain and anxiety, and the higher levels of intervention satisfaction, showed that it is a strong intervention option. In this regard, it is recommended that vibration application be integrated into nursing care in the management of pain and anxiety associated with the removal of chest tubes after coronary artery bypass graft surgery, and that nurses implement an intervention that adds cold application to vibration under appropriate clinical conditions to increase the effectiveness of the application.