Kadın Kur'an kursu öğreticilerinin hizmet içi eğitim süreçlerine yönelik yaklaşımları (Isparta-Burdur örneği)
Approaches of female Quran course instructors to in-service training processes (Isparta-Burdur example)
  1. Tez No: 998648
  2. Yazar: FATMA NUR SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KEYİFLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kur'an kursu öğreticilerine sunulan hizmet içi eğitim faaliyetlerinin amaçlarının gerçekleşme durumlarını, imkânlarını ve sorunlarını, sahada aktif görev alan Kur'an kursu öğreticilerinin görüşleri doğrultusunda incelenmesidir. Veriler, daha detaylı bilgi elde edilmesi için nitel araştırma yönteminde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada örneklem, görev süresi içerisinde hizmet içi eğitime katılmış olan Burdur ve Isparta İl Müftülüklerine bağlı Kur'an kursu öğreticileri arasından gönüllülük esasına dayalı amaçlı örnekleme yöntemiyle oluşturulmuştur.Araştırma verilerinin elde edilmesinde açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu kapsamda, öğreticilerle görev yaptıkları eğitim merkezlerinde yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formlarının analiz edilmesiyle araştırmadan elde edilen verilere istinaden öğreticiler; hizmet içi eğitimlerin meslekî beceri ve gelişimlerine büyük katkı sunduğunu ve amaçlarının kısmen gerçekleştiğini belirtmişlerdir. Katılımcılar hizmet içi eğitimlerin uygulanma ve eğitimlere seçilme sürecinde; eğitimci, katılımcı, kurum yönetimi ve ortamdan kaynaklı problemleri dile getirmişlerdir. Hizmet içi eğitimlerin bazı katılımcılar tarafından beğenilirken, bazı katılımcılar tarafından geliştirilmeye ve etkinliklerin artırılmaya ihtiyacı olduğu vurgulanmış, katılımcıların hizmet içi eğitimle ilgili yeterince bilgilendirilmedikleri, hizmet içi eğitimlere karşı ilgi, istek ve ihtiyaçları ile ilgili görüşlerinin alınmadığı, öğreticilerin kendi isteği ile eğitimlere katıldığı takdirde eğitimin verimli geçtiği tespit edilmiştir. Araştırmada Kur'an kursu öğreticilerinin yalnızca temel alan bilgisi değil, eğitme- öğretme ve genel konularda da hizmet içi eğitim ihtiyaçları tespit edilmiştir. Yapılan tüm tespitler doğrultusunda Kur'an kursu öğreticilerine, Diyanet İşleri Başkanlığı'na, paydaş kurum ve kuruluşlara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the extent to which the objectives, opportunities, and problems of the in-service training activities offered to Quran course instructors by the Presidency of Religious Affairs are achieved, based on the opinions of Quran course instructors actively working in the field. Data collection was carried out using qualitative research methods to obtain more detailed information. In this study, the sample was formed using a voluntary, purposive sampling method from among Quran course instructors affiliated with the Burdur and Isparta Provincial Mufti Offices who participated in in-service training during their tenure. A semi-structured interview form consisting of open-ended questions was used to collect research data. In this context, face-to-face interviews were conducted with the instructors at the training centers where they work. Based on the data obtained from the research through the analysis of semi-structured interview forms, instructors stated that in-service trainings greatly contributed to their professional skills and development and that their objectives were partially achieved. Participants expressed problems arising from the instructors, participants, institutional management, and the environment during the implementation and selection process of in-service trainings. While some participants found the in-service training to be satisfactory, others emphasized the need for improvement and increased effectiveness. It was also noted that participants were not adequately informed about the in-service training, and their opinions regarding interest, desire, and needs were not considered. The training was found to be effective only when instructors participated voluntarily. The research identified in-service training needs for Quran course instructors not only in fundamental subject knowledge but also in teaching, instruction, and general topics. Based on all these findings, several recommendations were made to Quran course instructors, the Directorate of Religious Affairs, and stakeholder institutions and organizations.