50 yaş ve üzeri torun bakımı veren ve vermeyen bireylerde kişisel iyi oluş ve bilişsel performans incelenmesi
The investigation of personal well-being and cognitive performance in individuals aged 50 and over who do and do not provide grandchild care
  1. Tez No: 998703
  2. Yazar: MENEKŞE GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. İDİL ARASAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 50 yaş ve üzeri bireylerde torun bakımı verme durumunun kişisel iyi oluş ve bilişsel performans düzeyleri ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ve çevre illerde ikamet eden, en az bir torun sahibi olan ve torun bakımı veren (n=60) ile vermeyen (n=60) toplam 120 birey oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Kişisel İyi Oluş İndeksi-Yetişkin ve Mini Mental Durum Testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde puanların normal dağılım göstermemesi nedeniyle Mann-Whitney U testi ve Spearman Korelasyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, torun bakımı veren bireylerin kişisel iyi oluş düzeyleri bakım vermeyen bireylere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p<,001). Benzer şekilde, torun bakımı veren bireylerin bilişsel performans puanlarının da bakım vermeyen akranlarına göre anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır (p=,001). Katılımcıların kişisel iyi oluş düzeyleri ile bilişsel performans puanları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>,05). Sonuç olarak, torun bakımı veren bireylerin hem psikolojik iyi oluş hem de bilişsel performans açısından daha avantajlı bir profile sahip oldukları görülmektedir. Bu bulgular, torun bakımının ileri yetişkinlik döneminde psikolojik ve bilişsel işlevlerle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the relationship between providing grandchild care among individuals aged 50 and older and their levels of personal well-being and cognitive performance. The study sample consisted of a total of 120 individuals residing in Istanbul and surrounding provinces, including those who provided grandchild care (n=60) and those who did not (n=60), all of whom had at least one grandchild. The Sociodemographic Information Form, Personal Well-Being Index-Adult, and Mini Mental State Examination were used as data collection tools. Due to the non-normal distribution of the scores, the Mann-Whitney U test and Spearman Correlation analysis were applied in the analysis of the data. According to the findings, the personal well-being levels of individuals who provided grandchild care were found to be statistically significantly higher than those who did not provide care (p<.001). Similarly, it was determined that the cognitive performance scores of individuals who provided grandchild care were significantly higher than those of their peers who did not provide care (p=.001). No statistically significant relationship was found between participants' personal well-being levels and cognitive performance scores (p>0.05). In conclusion, individuals who provide grandchild care appear to have a more advantageous profile in terms of both psychological well-being and cognitive performance. These findings suggest that grandchild care may be associated with psychological and cognitive functioning in later adulthood.