Kumar oynama bozukluğunun nesne ilişkileri, yalnızlık ve yaşam kalitesi ile ilişkileri
The relationships of gambling disorder with object relations, loneliness, and quality of life
  1. Tez No: 998704
  2. Yazar: YEŞİM DELİCE BOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN ELİF AYBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, kumar oynama bozukluğunun bireylerin yalnızlık düzeyleri, bağlanma örüntüleri, algı bozuklukları ve yaşam kalitesi ile ilişkisini incelemektir. Araştırmada ayrıca cinsiyet, öğrenim düzeyi ve kumar problem şiddeti gibi demografik değişkenlere göre farklılıklar da değerlendirilmiştir. Nicel desenle yürütülen bu çalışma kapsamında 385 katılımcıdan çevrim içi anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Katılımcılara Yalnızlık Ölçeği, Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği ve South Oaks Kumar Tarama Testi uygulanmıştır. Veriler betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA ve yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, problemli kumar oynayan bireylerin yalnızlık, algı bozukluğu ve bağlanma sorunlarında daha yüksek puanlar aldığını; yaşam kalitesi düzeylerinin ise anlamlı düzeyde düşük olduğunu göstermektedir. Ayrıca cinsiyet ve öğrenim düzeyine göre anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Yapısal eşitlik modeli sonucunda yalnızlık ve algı bozukluklarının yaşam kalitesi üzerinde etkili olduğu, bağlanma örüntülerinin ise bu ilişkilere dolaylı yoldan katkı sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between gambling disorder and individuals' levels of loneliness, attachment patterns, perceptual distortions, and quality of life. The study also evaluates differences based on demographic variables such as gender, educational level, and gambling problem severity. Conducted using quantitative research design, data was collected from 385 participants through an online survey. Participants completed the UCLA Loneliness Scale, the Bell Object Relations and Reality Testing Inventory, the WHO Quality of Life Scale, and the South Oaks Gambling Screen. The data were analyzed using descriptive statistics, t-tests, ANOVA, and structural equation modeling. The findings indicate that individuals with problematic gambling behavior scored higher on loneliness, perceptual distortions, and attachmentrelated problems, and significantly lower on quality of life. Statistically significant differences were also found according to gender and educational level. The structural equation model showed that loneliness and perceptual distortions had a significant impact on quality of life, while attachment patterns contributed indirectly to these relationships.