Açık uçlu sınav kaygısı ölçeğinin geliştirilmesi: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Development of an open-ended test anxiety scale: A validity and reliability study
  1. Tez No: 998727
  2. Yazar: YUNUS AYAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA EVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, açık uçlu sınavlara yönelik sınav kaygısını ölçmeye yönelik bir ölçme aracı geliştirmek ve bu aracın geçerlik ve güvenirliğine ilişkin bulgular sunmaktır. Çalışmanın başlangıç aşamasında, açık uçlu sınavlarda kaygı yaşadığı düşünülen öğrencilerden sınav öncesi ve sınav sırasında deneyimledikleri duygu, düşünce ve tepkileri yazmaları istenmiş, elde edilen nitel veriler literatürdeki mevcut maddelerle karşılaştırılarak kapsamlı bir madde havuzu oluşturulmuştur. Madde havuzu iki Türkçe uzmanı, iki ölçme ve değerlendirme uzmanı ve iki rehberlik ve psikolojik danışman tarafından kapsam geçerliği bakımından değerlendirilmiş ve uygun bulunmayan maddeler çıkarılarak 60 maddelik ilk form elde edilmiştir. Pilot uygulama kapsamında bu 60 maddelik form ortaokul öğrencilerine uygulanmış ve yapılan madde analizleri sonucunda, kuramsal yapı ile uyuşmayan veya düşük ayırt edicilik sergileyen maddeler sistematik biçimde çıkarılmıştır. Bu süreç sonunda ölçek 25 maddeye indirilmiş ve bu 25 maddelik form üzerinde Ana Eksen Faktörleme (PAF) yöntemi ve faktörler arası ilişkilerin bulunacağı öngörüsü doğrultusunda Promax döndürme kullanılarak ilk Açımlayıcı Faktör Analizi gerçekleştirilmiştir. Pilot Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) sonuçları, ölçeğin beş faktörden oluşan bütüncül bir yapıya sahip olduğunu göstermiştir. Esas uygulama sürecinde, 25 maddelik form geniş bir örnekleme (n = 492) uygulanmış ve elde edilen veriler üzerinde ikinci bir AFA gerçekleştirilmiştir. Bu analizde yine Ana Eksen Faktörleme çıkarım yöntemi ve Promax döndürme tercih edilmiş; pilot çalışmada elde edilen beş faktörlü yapının bu geniş örneklemde de tutarlı biçimde tekrarlandığı görülmüştür. Faktör yükleri, madde-toplam korelasyonları ve Cronbach alfa katsayıları,ölçeğin güçlenen faktör yapısını desteklemiştir. Beş faktörlü yapı esas AFA ile doğrulandıktan sonra ölçek farklı bir örneklem üzerinde (n = 488) yeniden uygulanmış ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmıştır. Yapılan DFA, geliştirilen ölçeğin beş faktörlü yapısının verilerle iyi düzeyde uyum sağladığını göstermiştir. Cronbach alfa katsayısı (α = 0,89) ve birleşik güvenirlik (CR = 0,94) değerleri de ölçeğin yüksek iç tutarlılığını desteklemektedir. Araştırmanın sonunda, 25 maddeden ve beş faktörden oluşan bulgular, Açık Uçlu Sınav Kaygısı Ölçeği'nin (AUSKÖ) açık uçlu sınavlara yönelik sınav kaygısını ölçmeye yönelik olarak geçerlik ve güvenirliğe ilişkin kanıtlar sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a measurement tool to assess test anxiety related to open ended exams and to present findings regarding the validity and reliability of this tool. In the initial phase of the study, students who were thought to experience anxiety in open-ended exams were asked to write down the feelings, thoughts, and reactions they experienced before and during the exam. The qualitative data obtained were compared with existing items in the literature to create a comprehensive item pool. The item pool was evaluated for content validity by two Turkish language experts, two measurement and evaluation experts, and two guidance and psychological counselors. Items deemed inappropriate were removed, resulting in an initial form consisting of 60 items. As part of the pilot application, this 60-item form was administered to middle school students, and as a result of the item analyses, items that did not fit the theoretical structure or showed low discriminability were systematically removed. At the end of this process, the scale was reduced to 25 items, and the first Exploratory Factor Analysis was performed on this 25-item form using the Principal Axis Factorization (PAF) method and Promax rotation, based on the prediction that there would be relationships between the factors. The results of the pilot Exploratory Factor Analysis (EFA) showed that the scale had a comprehensive structure consisting of five factors. In the main application process, the 25-item form was applied to a large sample (n = 492), and a second EFA was performed on the obtained data. In this analysis, the Principal Axis Factorization inference method and Promax rotation were again preferred; it was observed that the five-factor structure obtained in the pilot study was consistently replicated in this large sample. Factor loadings, item-total correlations, and Cronbach's alpha coefficients supported the strengthened factor structure of the scale. After the five-factor structure was validated with the main FCA, the scale was reapplied to a different sample (n = 488) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) was performed. The CFA showed that the five-factor structure of the developed scale fit the data well. The Cronbach's alpha coefficient (α = 0,89) and composite reliability (CR = 0,94) values also support the scale's high internal consistency. At the end of the study, the findings consisting of 25 items and five factors show that the Open-Ended Exam Anxiety Scale (AUSKÖ) provides evidence of validity and reliability for measuring exam anxiety related to open-ended exams.